Marți, 27 Ianuarie 2026
Home
Știri interne
Știri locale
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Showbiz
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Istoria zilei
Știri Interne
Ultimele din Știri Interne
Pagina 113
România a încasat deja despăgubirile pentru tezaurul dacic furat în Olanda. Ce se întâmplă dacă artefactele sunt găsite
România a încasat suma de 5,7 milioane de euro, reprezentând despăgubirea de asigurare pentru cele patru bunuri culturale mobile furate în ianuarie 2025 din Muzeul Drents, Olanda, a anunțat sâmbătă, 20 septembrie, Ministerul Culturii.
Evenimente
20 sept. 2025
Descoperire în cancerul pancreatic: experții susțin că un factor cheie al stilului de viață este legat de o boală mortală
Un studiu sugerează că bacteriile și ciupercile dăunătoare care trăiesc în gură ar putea tripla riscul de a dezvolta cancer pancreatic.
Sănătate
20 sept. 2025
SONDAJ Avangarde. AUR, aproape cât marile partide la un loc. Majoritatea românilor consideră că România merge într-o direcție greșită
Majoritatea românilor cred că România se îndreaptă într-o direcție greșită, relevă un sondaj Avangarde efectuat pe un eșantion de 1.300 de adulți între 9 și 18 septembrie 2025. De asemenea, peste jumătate sunt dezamăgiți de modul în care actualul guvern gestionează țara.
Societate
20 sept. 2025
Tânăr de 29 de ani mort într-un accident teribil: mașina pe care o conduce a lovit un copac, apoi a fost proiectată într-un gard
Un tânăr de 29 de ani din Tecuci și-a pierdut viața după ce mașina pe care o conducea a lovit un copac, apoi a fost proiectată într-un gard, iar impactul i-a fost fatal.
Evenimente
20 sept. 2025
Un bărbat acuzat de violență în familie a fost găsit mort într-o mașină. Ipoteza anchetatorilor
Un bărbat care era cercetat pentru violență în familie, soția lui obținând recent un ordin de protecție, a fost găsit decedat într-o mașină, la marginea unui drum forestier din localitatea prahoveană Dumbrăvești.
Evenimente
20 sept. 2025
Motivul pentru care fetița lui Daniel David îl numește pe tatăl ei „ministrul epuizației naționale”
Ministrul Educației, Daniel David, a dezvăluit că fiica sa îl numește în glumă „ministrul epuizației naționale” din cauza programei încărcate și a temelor numeroase.
Educație
20 sept. 2025
Vreme frumoasă în weekend, cu temperaturi peste normalul perioadei
Meteorologii ANM anunță pentru sâmbătă și duminică, 20-21 septembrie, vreme frumoasă în întreaga țară, cu temperaturi mai ridicate decât mediile normale și cer predominant senin.
Meteo
20 sept. 2025
Managerul indian al Spitalului Caransebeș, arestat preventiv pentru luare de mită
Managerul Spitalului Municipal Caransebeş, Singh Bhupinder, a primit mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, sub acuzația de luare de mită. La percheziţii, anchetatorii au găsit la domiciliul suspectului sume de bani care au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
Evenimente
20 sept. 2025
Video
Ministrul de Externe Oana Țoiu, reacție la CNN despre avioanele rusești în Estonia: „Rusia obține exact opusul”
Ministrul de externe al României, Oana Țoiu, afirmă la CNN că incursiunea a trei avioane rusești în spațiul aerian al Estoniei este intenționată și inacceptabilă. Ea subliniază că Rusia încearcă să submineze NATO, dar obține exact opusul, notează News.ro și CNN.
Evenimente
20 sept. 2025
Video
75% dintre români vor reconversie profesională. Specialist HR: Nu e niciodată prea târziu
Criza obligă angajații la schimbare. Mihaela Feodorof, executive coach & business consultant cu peste 30 de ani de experiență în HR, explică de ce reconversia profesională e cheia unui viitor sigur pe piața muncii.
Societate
20 sept. 2025
Exclusiv
Cine poate deschide României ușa la Washington, când UE tremură de frica rușilor: „Liderii noștri n-au școli occidentale, dar au CV-uri pompoase”
România are nevoie de relații mai strânse ca oricând cu SUA, într-o perioadă în care chiar Bruxelles-ul nu face un secret că UE nu își poate asigura securitatea fără sprijin american, însă e evident că nu există politicieni români care să aibă ușile deschise la Washington.
Evenimente
20 sept. 2025
Cât rău face Rusia României și cât ne facem singuri din cauza propriilor vulnerabilități. Dezvăluirea incomodă a unui expert în securitate
Expertul în securitate Hari Bucur Marcu critică superficialitatea cu care mulți s-au grăbit să îmbrățișeze ideea, promovată intens, că doar Rusia ar fi vinovată de anularea alegerilor din 2024. Fără a contesta acțiunile maligne ale Moscovei, expertul atrage atenția că singuri ne facem mai mult rău.
Evenimente
20 sept. 2025
De ce merg românii așa tare în oraș? „Ia să fie amenzile uriașe, minim 1000 de euro, devin nemți”
România are cea mai ridicată rată de decese rutiere din UE, cu circa 77 de decese la milionul de locuitori în 2024. Media UE pentru decese rutiere este 44 de decese la milionul de locuitori. O dezbatere interesantă pe Reddit abordează subiectul vitezei cu care circulă românii în orașe.
Societate
20 sept. 2025
Cum vrea Ministerul Educației să reducă analfabetismul funcțional, cu peste 200 milioane lei. Patru școli beneficiare în fiecare județ
În următorii patru ani, 15.000 elevi și 37.500 cadre didactice vor constitui grupul țintă pentru acțiuni prin care se dorește reducerea analfabetismului funcțional. Cinci inspectorate școlare și cinci case ale corpului didactic (din Alba, Argeș, Dolj, Ilfov, Suceava) sunt parteneri ai MEC.
Educație
20 sept. 2025
Noua platformă digitală a Casei de Asigurări de Sănătate va fi lansată la finalul acestui an. Anunțul ministrului Sănătății
Noua platformă digitală pentru Casa Națională de Asigurări de Sănătate va fi pusă în funcțiune spre sfârșitul anului, a anunțat vineri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
Sănătate
19 sept. 2025
Noi dezvăluiri în dosarul lui Călin Georgescu. De la ce a pornit ancheta procurorilor Parchetului General
Noi detalii au fost dezvăluite din ancheta care îl vizează pe fostul candidat independent Călin Georgescu, trimis în judecată în primul rând pentru complicitate la tentativă de acțiuni contra ordinii constituționale.
Evenimente
19 sept. 2025
Persoanele care donează celule stem nu mai trebuie să plătească CASS timp de 10 ani, anunță președintele CNAS
Persoanele care donează celule stem şi nu au nicio sursă de venit pot dobândi calitatea de asigurat la sănătate, fără plata contribuţiei, pe o perioadă de 10 ani, a anunţat, vineri, preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Horaţiu-Remus Moldovan.
Societate
19 sept. 2025
Ionuț Moșteanu condamnă încălcarea spațiului aerian estonian de către Rusia. „Încă un act de provocare și intimidare din partea Federației Ruse”
Ministrul Apărării Ionuț Moșteanu a transmis, vineri, un mesaj prin care condamnă incursiunea a trei avioane rusești în spațiul aerian al Estoniei.
Evenimente
19 sept. 2025
Statul român, despăgubit de una dintre cele mai mari companii de asigurări din Olanda. Suma primită pentru tezaurul furat
Statul român a fost despăgubit pentru cele patru obiecte de patrimoniu furate dintr-un muzeu din Olanda, de una dintre cele mai mari companii de asigurări olandeze.
Evenimente
19 sept. 2025
Ministrul Sănătății, despre managerii de spitale cu mame-patroni la privat: „E legal, dar total imoral”
Ministrul Sănătății denunță fenomenul prin care manageri de spitale publice din Vâlcea și-au pus mamele în acționariatul unui spital privat
Sănătate
19 sept. 2025
Ministrul Apărării anunță că vor mai fi provocări cu drone: „O parte din vecini privesc războiul de pe balcon, de la Tulcea”
Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a avertizat vineri că România se va mai confrunta și pe viitor cu „provocări” precum cele generate de dronele care au pătruns în spațiul național în ultimele luni.
Evenimente
19 sept. 2025
România revine în Consiliul Guvernatorilor al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică
România a fost aleasă membru al Consiliului Guvernatorilor Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) pentru un mandat de doi ani, în perioada 2025–2027, la alegerile din 19 septembrie 2025, ultima zi a Conferinței Generale a AIEA, a informat vineri Ministerul Afacerilor Externe.
Evenimente
19 sept. 2025
Dronă civilă observată lângă Aeroportul Henri Coandă. A fost deschisă o anchetă
O dronă de mici dimensiuni a fost observată de echipajul unei aeronave aflate în apropierea Aeroportului Internațional Henri Coandă.
Evenimente
19 sept. 2025
Noi detalii din ancheta care îl vizează pe Toto Dumitrescu. Actorul nu se află la prima abatere
Noi detalii au fost dezvăluite din ancheta care îl vizează pe Toto Dumitrescu, arestat preventiv după ce a provocat un accident soldat cu rănirea unei tinere de 23 de ani și a fugit de la locul faptei.
Evenimente
19 sept. 2025
Cine era bărbatul ucis de șoferița beată și fără permis. A zăcut o oră în stradă după ce a fost lovit de mașină
O tragedie a avut loc la Popești-Leordeni, unde un fost jandarm a murit după ce a fost lovit de o șoferiță beată și fără permis.
Societate
19 sept. 2025
Leguma rezistentă adusă din Uzbekistan care s-a adaptat surprinzător de bine la clima din România: cu cât se vinde bucata
În timp ce verile devin tot mai lungi și mai fierbinți, culturile tradiționale din România sunt înlocuite de plante adaptate la temperaturi ridicate.
Societate
19 sept. 2025
Șoferița beată care a ucis un bărbat în Ilfov, arestată preventiv. Mașina pe care o conducea era furată
O femeie beată, cu permisul suspendat și la volanul unei mașini furate, a ucis un motociclist în Popești-Leordeni. Aceasta a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.
Evenimente
19 sept. 2025
România condamnă incursiunea a trei avioane rusești în spațiul aerian al Estoniei: „Un motiv în plus pentru a adopta și aplica al 19-lea pachet de sancțiuni”
Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a transmis vineri un mesaj de solidaritate cu Estonia, după ce trei avioane de vânătoare rusești au pătruns fără permisiune în spațiul aerian al țării baltice, deasupra Golfului Finlandei, potrivit autorităților estoniene.
Evenimente
19 sept. 2025
Directorul general al Hidroelectrica, Károly Borbély, pleacă de la conducere
Károly Borbély, directorul general al Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, și-a anunțat plecarea din funcție.
Evenimente
19 sept. 2025
Un deputat PNL propune ca banii obținuți de asociațiile de bloc din chirii sau reclame să poată fi folosiți pentru cheltuielile curente
Deputatul PNL Andrei Baciu a depus în Parlament un proiect de lege prin care asociațiile de proprietari vor putea folosi veniturile obținute din închirieri, reclame sau prestări de servicii nu doar pentru reparații, ci și pentru cheltuielile curente ale spațiilor comune.
Societate
19 sept. 2025
Scandal la Protecția Consumatorilor: Al doilea șef ANPC, vizat de DNA în doar trei luni. Cine este Sebastian Ioan Hotca
Sebastian Ioan Hotca, șeful interimar al ANPC, a fost plasat sub control judiciar de procurorii DNA Timișoara. El este acuzat de abuz în serviciu.
Evenimente
19 sept. 2025
Loturi de ouă retrase de la vânzare din supermarketuri din cauza riscului de Salmonella Typhimurium
Mai multe loturi de ouă bio comercializate au fost retrase de la vânzare din cauza prezenţei bacteriei Salmonella Typhimurium.
Evenimente
19 sept. 2025
Un oraș din România interzice trotinetele electrice de închiriat, după moartea unui adolescent
Primăria unui oraș din România a decis să interzică trotinetele electrice de închiriat, după ce un adolescent de 15 ani a murit în urma unui accident teribil, săptămâna aceasta
Evenimente
19 sept. 2025
← Pagina 112
Pagina 114 →