Miercuri, 8 Aprilie 2026
Home
Știri interne
Știri locale
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Showbiz
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Istoria zilei
Știri Externe
Ultimele din Știri Externe
Pagina 132
De la tensiuni interne în SUA la un nou front al Rusiei: 10 cele mai mari riscuri globale ale anului 2026, potrivit TIME
Anul 2026 se conturează drept o perioadă de profundă incertitudine geopolitică, marcată de confruntări între marile puteri, fragilizarea alianțelor și riscuri sistemice tot mai greu de gestionat.
În lume
08 ian. 2026
Administrația Trump a actualizat ghidurile nutriționale și declară război produselor ultraprocesate: „Mâncați alimente adevărate”
Administraţia Trump lansează o „ofensivă” împotriva alimentelor ultraprocesate și a zaharurilor adăugate, încurajându-i pe americani să adopte o alimentaţie bazată pe „mâncăruri adevărate”, precum fructele, legumele şi proteinele de calitate, inclusiv carnea roşie.
SUA
08 ian. 2026
Deputați ruși cer lovituri cu rachete asupra Europei și atacarea navelor americane, după confiscarea unui petrolier rusesc în Atlantic
Retorica dură de la Moscova a atins un nou nivel, după ce mai mulți deputați ai Dumei de Stat (camera inferioară a parlamentului rus) au cerut deschis atacuri militare împotriva Europei și a navelor americane, ca reacție la confiscarea petrolierului Marinera, sub pavilion rusesc, de către forțele St
Rusia
08 ian. 2026
Video
Un oligarh rus, fost colaborator al Gazprom și Rosneft, a murit într-un accident de elicopter într-o stațiune montană
Oligarhul rus Ililaș Ghimadutdinov, fost director al unei companii de transport care furniza servicii pentru giganții energetici Gazprom și Rosneft, a murit într-un accident de elicopter produs în regiunea Perm din Rusia.
Rusia
08 ian. 2026
Parlamentarii vor decide prin vot dacă trupele britanice vor fi desfășurate în Ucraina, anunță Keir Starmer
Parlamentarii britanici vor avea parte de o dezbatere și de un vot înainte ca orice trupe ale Regatului Unit să fie trimise în Ucraina în misiuni de menținere a păcii, a anunțat Keir Starmer la sesiunea de întrebări adresate prim-ministrului.
Europa
08 ian. 2026
Principalul rival al lui Erdoğan promite să-l învingă din închisoare. Ce șanse are fostul primar al Istanbulului să candideze la prezidențiale?
Principalul contracandidat al președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, se află într-o închisoare de maximă securitate de lângă Istanbul. Cu toate acestea, Ekrem İmamoğlu spune că este hotărât să câștige alegerile prezidențiale chiar din spatele gratiilor.
În lume
08 ian. 2026
Video
Atac armat la o biserică mormonă din Salt Lake City, în timpul unei ceremonii de înmormântare. Două persoane au murit, alte șase au fost rănite
Două persoane au murit, iar alte șase au fost rănite în urma unor focuri de armă trase în fața unei biserici mormone din Salt Lake City, Statele Unite. Incidentul a avut loc în parcarea lăcașului de cult.
SUA
08 ian. 2026
Maia Sandu, la deschiderea Președinției cipriote a Consiliului UE: R. Moldova a înregistrat progrese semnificative
Lidera de la Chișinău a afirmat că Republica Moldova a înregistrat în 2025 progrese semnificative în parcursul european, afirmație făcută la Nicosia, unde a participat la deschiderea oficială a Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene.
Republica Moldova
08 ian. 2026
Managerul barului din Crans-Montana a fugit cu casa de marcat plină de bani în timpul incendiului care a ucis 40 oameni
Managerul barului elvețian unde 40 de persoane au murit într-un incendiu de Anul Nou ar fi fost surprinsă fugind cu casa de marcat plină de bani în timp ce flăcările se răspândeau.
Europa
08 ian. 2026
Gigantul american Chevron, interesat de activele externe ale Lukoil
Grupul petrolier american Chevron și firma de investiții Quantum Capital Group ar fi depus o ofertă comună pentru achiziționarea activelor internaționale ale companiei ruse Lukoil, evaluate la aproximativ 22 de miliarde de dolari, potrivit Financial Times.
SUA
08 ian. 2026
Video
Fermierii francezi au intrat cu tractoarele în centrul Parisului, până la Turnul Eiffel
Fermierii francezi au intrat joi dimineață cu tractoarele în centrul Parisului și au ajuns până în zona Turnului Eiffel, pentru a-și exprima revendicările.
Europa
08 ian. 2026
„O amenințare uriașă”. Ucraina anchetează o școală pro-rusă clandestină din Kiev, unde se predă după manuale din epoca sovietică
Autoritățile ucrainene au declanșat o anchetă privind existența unei școli „clandestine” din Kiev, acuzată că folosea manuale sovietice, proiecta filme rusești și promova limba și cultura rusă în rândul copiilor, într-un context marcat de război și de eforturile statului de a-și proteja identitatea
Europa
08 ian. 2026
Video
Cine era femeia ucisă de ICE. Reacția lui Trump: „Este un lucru îngrozitor de privit”
Împușcarea mortală a unei femei de către un agent al Serviciului de Imigrare și Control al Vămilor (ICE) în timpul unei operațiuni în Minneapolis, miercuri dimineață, a declanșat proteste în întreaga țară. Liderul american a calificat uciderea drept „autoapărare”
SUA
08 ian. 2026
Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid
După luni de blocaj, cel mai amplu pachet de sancțiuni americane împotriva Rusiei din ultimul deceniu revine în prim-plan.
SUA
08 ian. 2026
Video
Zelenski sugerează, în glumă, capturarea liderului cecen Ramzan Kadîrov: „Poate că atunci Putin se va gândi de două ori”
Zelenski a îndemnat Statele Unite să exercite o presiune mai mare asupra Rusiei pentru a forţa Kremlinul să accepte încheierea unui acord de pace în Ucraina, sugerând, într-o remarcă făcută în glumă, ca americanii să îl captureze pe liderul cecen Ramzan Kadîrov.
Europa
08 ian. 2026
Bijuterii de peste un milion de euro, create de un designer american, au fost furate de pe Coasta de Azur
Bijuterii aparținând unui creator american, evaluate la peste un milion de euro, au fost furate dintr-un spațiu turistic în care acesta era cazat pe Coasta de Azur, au anunțat miercuri mai multe surse.
Europa
08 ian. 2026
Cum ar putea Europa să salveze Groenlanda de Donald Trump
Miniștrii de externe ai Uniunii Europene au declarat miercuri că Groenlanda „nu este de luat”, după ce Casa Albă a readus în discuție posibilitatea unei preluări militare a teritoriului.
Europa
08 ian. 2026
Vicecancelarul Austriei cere UE un „catalog” de sancțiuni pentru a descuraja o anexare americană a Groenlandei
Preşedintele Partidului Social-Democrat austriac (SPOe) şi vicecancelarul ţării, Andreas Babler, a cerut miercuri Uniunii Europene (UE) să elaboreze un "catalog" de măsuri pentru a descuraja orice încercare americană de a anexa Groenlanda, un teritoriu autonom din cadrul Danemarcei.
Europa
08 ian. 2026
Video
Proteste în Columbia după amenințările SUA privind o posibilă intervenție militară: „Trump este diavolul, cea mai detestabilă persoană din lume”
Mii de persoane au ieșit în stradă, miercuri, în mai multe orașe din Columbia, pentru a protesta față de amenințările președintelui american Donald Trump privind extinderea acțiunilor militare ale SUA în America de Sud, inclusiv pe teritoriul columbian.
În lume
08 ian. 2026
„Mi-e teamă că Groenlanda este în pragul unui război civil”. Locuitorii insulei, tot mai furioși pe Danemarca și pe Trump
Groenlanda se confruntă cu tensiuni sociale tot mai accentuate, pe fondul disputelor legate de viitorul insulei, relația cu Danemarca și posibila implicare a Statelor Unite. Divergențele au ajuns să destrame familii, iar unii localnici avertizează asupra riscului unui conflict intern.
Europa
08 ian. 2026
„Armata de vis”, mai aproape de realizare. Donald Trump propune un buget record al apărării SUA de 1.500 de miliarde de dolari pentru 2027
Bugetul apărării al Statelor Unite pentru anul 2027 ar trebui să ajungă la 1.500 de miliarde de dolari, față de 1.000 de miliarde de dolari, cât era nivelul avut în vedere anterior, ceea ce ar reprezenta o creștere de aproximativ 50%, a declarat miercuri președintele american Donald Trump.
SUA
08 ian. 2026
Video
„Situația este dificilă”: Întreruperi masive de curent în regiunile ucrainene Dnipropetrovsk şi Zaporijie, după atacuri cu drone rusești
Regiunile ucrainene Dnipropetrovsk și Zaporijie, din centrul și estul Ucrainei, au fost afectate de întreruperi masive de curent în urma unor atacuri cu drone lansate de Rusia asupra infrastructurii energetice.
Europa
08 ian. 2026
UE, acuzată că alimentează războiul Rusiei din Ucraina. Putin face miliarde de euro din exportul de gaze lichefiate către țări europene
Guvernele europene au fost acuzate că alimentează războiul Rusiei din Ucraina. Noi date arată că Kremlinul a câștigat anul trecut aproximativ 7,2 miliarde de euro din exporturile de gaze naturale lichefiate (GNL) către țările din UE.
Europa
08 ian. 2026
Donald Trump retrage SUA din 66 de organizații internaționale afiliate ONU: „Nu mai servesc intereselor americane”
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a semnat miercuri, 7 ianuarie, un ordin executiv prin care dispune retragerea SUA din 66 de organizații internaționale care „nu mai servesc interesele americane”, a anunțat Casa Albă într-un mesaj publicat pe platforma X.
SUA
08 ian. 2026
Se îndreaptă Arctica spre un conflict deschis? Regiunea polară ar putea deveni următorul mare teatru de confruntare globală
Pe fondul interesului reînnoit al lui Donald Trump pentru Groenlanda, nordul înghețat al planetei revine în centrul atenției geopolitice.
În lume
08 ian. 2026
Garanțiile de securitate pentru Ucraina rămân un „tigru pe hârtie”, avertizează The Telegraph
Perspectivele unui acord de pace pentru Ucraina par, pentru prima dată după mai bine de un an, să fie privite cu un optimism prudent atât la Kiev, cât și în capitalele occidentale.
Europa
08 ian. 2026
Marea Britanie se apropie din nou de UE: guvernul pregătește o lege-cheie pentru alinierea la regulile europene
Guvernul britanic se pregătește să facă un nou pas important spre Uniunea Europeană, prin promovarea unui proiect de lege care ar crea cadrul legal pentru alinierea Regatului Unit la legislația UE într-o serie largă de domenii.
Europa
08 ian. 2026
Cuba a făcut publice detalii despre cei 32 de ofițeri uciși în urma operațiunii SUA în Venezuela
Havana a făcut publice, marți, numele, gradele și vârstele celor 32 de militari cubanezi uciși în cursul operațiunii SUA de capturare a președintelui venezuelean Nicolás Maduro. Guvernul cubanez a anunțat două zile de doliu național, relatează AP.
În lume
08 ian. 2026
Ce mesaj îi transmite Trump lui Putin după ce SUA au confiscat două petroliere în Europa și Caraibe
Forțele speciale ale Statelor Unite au capturat un petrolier suspectat că făcea parte din așa-numita „flotă din umbră” folosită de Rusia și aliații săi pentru a ocoli sancțiunile internaționale, într-o operațiune desfășurată în Atlantic, cu sprijinul armatei britanice.
SUA
07 ian. 2026
Polymarket refuză să plătească pariuri de 10 milioane de dolari: disputa legată de „invazia” SUA în Venezuela
Polymarket refuză să plătească pariurile câștigătoare legate de o presupusă „invazie” a SUA în Venezuela.
SUA
07 ian. 2026
Regula armatei daneze, valabilă și în cazul unei invazii americane în Groenlanda: „Întâi tragem, apoi punem întrebări”
Soldații danezi sunt obligați, printr-un ordin vechi din 1952, să deschidă focul imediat împotriva oricărei forțe de invazie, fără a aștepta ordine.
Europa
07 ian. 2026
Atac asupra a două porturi din Odesa: un mort și opt răniți după loviturile Rusiei
Rusia a lansat miercuri un nou atac asupra a două porturi din regiunea Odesa, în sudul Ucrainei, soldat cu moartea unei persoane și rănirea altor opt.
Europa
07 ian. 2026
Marea Britanie a sprijinit SUA în confiscarea petrolierului sub pavilion rus Marinera
Regatul Unit a oferit sprijin militar Statelor Unite în operaţiunea de capturare a petrolierului rusesc „Marinera” în zona Atlanticului de Nord, miercuri, a anunţat Ministerul britanic al Apărării. De partea cealaltă, Rusia a denunţat o încălcare a normelor internaţionale de navigaţie.
Europa
07 ian. 2026
← Pagina 131
Pagina 133 →