Ce semnale ne transmite corpul când ne simţim obosiţi zi de zi. Trucuri naturiste împotriva epuizării şi a stării de lehamite
0Anxietatea, stresul, tensiunile nervoase, dar şi alimentaţia haotică pot cauza o stare de oboseală care ne stoarce de energie. Chiar dacă te-ai odihnit suficient peste noapte, însă te simţi epuizat zile în şir, înseamnă că organismul suferă şi-ţi transmite câteva semnale.
Specialiştii spun că există mai multe tipuri de oboseală – oboseala cronică şi cea pasageră cauzată de o boală, de un eveniment, dar există şi oboseala psihică, de origine mentală. Pentru a putea combate oboseala, trebuie să îi cunoşti originea şi să îi tratezi cauza.
« Cauzele posibile ale oboselii şi ale epuizării sunt în general diverse. Poate fi vorba despre: alergii, o răceală, gripă sau sinuzită, dar boli cronice care afectează funcţiile vitale. De asemenea, somnul perturbat din cauza unor apnee de somn sau a unor angoase, anxietatea, stresul şi tensiunile nervoase ne fac să ne simţim lipsiţi de energie. Există încă câteva remedii naturiste care luptă împotriva stării de oboseală », spune dr. Cătălin Luca, medic medicină internă, cu competenţă în apifitoterapie.
Ginsengul este foarte bun pentru tonifierea organismului, iar vitamina C alcalină este şi ea de un real ajutor pentru combaterea oboselii.
« Uleiurile esenţiale înlătură şi ele starea de moleşeală. Acestea ajută la combaterea oboselii deoarece sunt un concentrat de principii active ale plantelor din care sunt extrase. Printre cele mai cunoscute uleiuri esenţiale care luptă împotriva tensiunilor nervoase şi a stresului sunt uleiul de lavandă sau de mandarină, uleiul esenţial de măghiran, de neroli, de melisă, de museţel sau de verbină », explică specialistul.
În caz de oboseală mai există un truc: fă o siestă de 40 de minute după prânz. Încearcă să dormi cât mai bine deoarece somnul reparator poate evita apneele de somn. Ai grijă deoarece şi poziţiile inconfortabile, cum ar fi cele în faţa calculatorului pot genera oboseală. La fel şi alergiile şi durerile de stomac.
Cinci motive care ne epuizează
Mâncarea nesănătoasă. Dacă mănânci frecvent alimente procesate, fast food, snacks-uri, pâine albă şi dulciuri, te vei simti mai obosit după masă. Pentru că astfel de alimente îţi fură din energia de care ai nevoie pentru a face faţă activităţilor zilnice. Mai mult, îţi pun şi sănătatea în pericol.
Lipsa activităţii fizice. Stai prea mult timp pe scaun şi în faţa calculatorului sau pe canapea, uitându-te la televizor? Aceste două ”activităţi” te fac să te simţi mai obosit decât ar trebui. Când stai jos, pulsul şi respiraţia încetinesc, astfel că sângele pompează mai puţini nutrienţi şi mai puţin oxigen către creier şi către ţesuturi.
Esti prea stresat. Tensiunea acumulată îţi afectează sănătatea şi capacitatea de gândire. În astfel de momente, muşchii sunt încordaţi, gândurile sunt pesimiste şi eşti stors de energie, astfel că te simţi obosit şi nu ai chef de nimic.
Nu respiri corect. Respiraţia incorectă şi superficială deteriorează echilibrul dintre nivelul de oxigen şi cel de dioxid de carbon, cauzând slaba oxigenare a creierului şi a inimii. Poţi deveni agitat, tensionat şi obosit atunci când nu respiri corect. Nu respira niciodată pe gură şi învaţă să respiri corect, efectuând diverse exerciţii de respiraţie.
Esti prea „conectat”. Oboseala te ajunge şi atunci când eşti tot timpul disponibil la telefon, pe email şi chat, ai o listă de sarcini prea lungă şi, drept urmare, nu reuşeşti niciodată sa termini tot ce ţi-ai propus. Trebuie să înveţi să renunţi la activităţile care nu îţi aduc nici un beneficiu, să selectezi cu atenţie sarcinile şi să nu mai fii disponibil 24 de ore pentru cei care te contactează.
Vă recomandăm şi:























































