FOTO VIDEO „Zilele Recoltei” şi videoclipul devenit viral: „Vă aştept cu toate bunătăţile din cămară, promovez tradiţia şi gustul de odinioară”
0
„Zilele Recoltei” de la Râmnicu Vâlcea au ajuns la cea de-a IX-a ediţie. Unul dintre producători a găsit o modalitate extraordinară de a promova evenimentul, tradiţia şi gustul de odinioară.
Roadele toamnei vor fi sărbătorite pe 5 şi 6 octombrie, în Scuarul Mircea cel Bătrân din centrul oraşului Râmnicu Vâlcea, unde îşi vor expune bunătăţile peste 40 de producători de fructe şi legume, de produse lactate şi din carne, de murături, gemuri şi dulceţuri, de produse apicole, din Vâlcea şi din judeţele învecinate.
O jurnalistă care locuieşte în Vâlcea şi se autointitulează „ţărancă urbană”, calitate în care participă de mai mulţi ani în cadrul evenimentului cu propriile produse, reuşeşte să surprindă şi de această dată.
Nicoleta Ene, de la „Europa FM”, a descoperit o reţetă formidabilă de a atrage oamenii la eveniment, făcând „concurenţă” administraţiei locale, prin abordarea profesionistă a acţiunii, dar şi a produselor cu care va fi prezentă şi în acest an la târg.
Un videoclip realizat în acest sens, prin care invită românii de pretutideni, nu doar pe vâlceni, la „Zilele Recoltei” de la Râmnicu Vâlcea, a devenit rapid viral pe net.
De altfel, este singurul clip dedicat manifestării. Autorităţile s-au oprit în promovare la capitolul afişe şi anunţuri în presă.
„Bun găsit, dragii mei. Ca în fiecare toamnă, vă invit la Râmnicu Vâlcea, la târgul «Ziua Recoltei». Eu vă aştept în centru, la Ceas, cu toate bunătăţile din cămară: zacuscă de ghebe, de hribi, magiun, dulceţuri, şerbeturi, siropuri şi murături. Toate produsele mele sunt sută la sută naturale, făcute după reţete pe care le-am învăţat de la mama mea. Vă aştept, sâmbătă şi duminică, 5 şi 6 octombrie. Sunt Nicoleta Ene, jurnalist şi promovez gustul bucatelor tradiţionale româneşti şi portul popular pentru care eu am un respect deosebit”, este mesajul Nicoletei pentru toţi iubitorii de tradiţie şi gust autentic românesc.
De ani buni, Nicoleta scoate din amorţeală târgurile destinate „Zilelor Recoltei”, prin modul în care ştie să pună în valoare portul popular şi gustul de altădată. Vine mereu îmbrăcată în costum popular, iar standul ei a fost încă de la bun început unul cu degustare, ca toată lumea să ştie dinainte ce cumpără.
Fidelă ideii că cei mici trebuie să cunoască gustul autentic, nu-i uită nici pe cei mari cărora le reaminteşte, prin produsele pe care le face cu fructe şi legume din propria ogradă, cât de bună era mâncarea în copilărie.
Nu face nici un secret din reţetele sale, pe care le împărtăşeşte oricui, cu multă bucurie, convinsă că nu trebuie să ne uităm rădăcinile. Iar pe lângă reţetele mamei, are o pasiune din a experimenta combinaţii destul de năstruşnice: cum ar fi aronia cu anasonul şi cuişoarele, sau ardeiul iute cu ghimbirul, reinterpretând reţetele tradiţionale cu ajutorul condimentelor, pentru tuşa personală.
„Pasiunea mea s-a născut din dorinţa de a-i determina pe oameni să se întoarcă la tradiţie, să aprecieze gustul autentic românesc, dar mai ales să înveţe şi să respecte portul popular românesc, pentru că este frumos, pentru că merită să fie pus în evidenţă şi apreciat şi pentru că trezeşte în noi sentimente de mândrie”, ne mărturisea jurnalista în urmă cu un an.
Între timp, Nicoleta Ene a reuşit să conceapă şi o pagină de Facebook dedicată preparatelor sale: „Picătură din natură”.







