Şi, totuşi, i se poate face dreptate fetei violate de cei şapte bărbaţi din Vaslui? Judecătorii dau vineri examenul de foc al adevărului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mii de susţinători ai elevei din Vaslui violate până la leşin, stropită cu alcool şi batjocorită din nou, s-au mobilizat pe internet şi au anunţat că o susţin pe tânără, fie prin prezenţa la Judecătoria Vaslui, fie doar în mediul virtual. La termenul din procesul violatorilor din data de 14 august 2015 şi-a anunţat prezenţa inclusiv luptătorul Cătălin Moroşanu.

Tergiversat nepermis de mult, procesul celor şapte violatori din Văleni continuă cu un nou termen la Judecătoria Vaslui, stabilit vineri, 14 august, de la ora 10.00. Judecarea inculpaţilor bate pasul pe loc şi noul termen al procesului nu pare să anunţe schimbări majore, nicidecum condamnarea violatorilor.

După aproape zece luni de la comiterea faptei care a revoltat o ţară întreagă prin cruzime, dar mai cu seamă prin acţiunile ulterioare ale inculpaţilor care au sfidat opinia publică şi bunul-simţ, cei şapte violatori continuă să se bucure de libertate.

Din 8 decembrie 2014, când Burada Silviu (21 ani), Avadanei Silviu (22 ani), Bolboceanu Petrică (23 ani), Burlacu Paul Andrei (28 ani), Surleac Ioan (20 ani), Rotaru Alin Dumitru (18 ani) şi Boicu Ionuţ Bogdan (21 ani) au fost trimişi în judecată pentru viol şi lipsire de libertate, nu au fost audiaţi decât părinţii victimei.

Agresorii s-au prevalat de dreptul la tăcere. Avocaţii inculpaţilor au recurs la stratageme pentru a prelungi procesul. Unul din apărătorii celor şapte violatori a depus cerere de strămutarea a dosarului la o altă instanţă motivând presiunea mediatică la care sunt supuşi clienţii. Termenul de judecată pentru stabilirea oportunităţii strămutării a fost stabilit pe 2 septembrie.

violatori valeni

Violatorii au ajuns în libertate după ce pe 2 aprilie trei dintre inculpaţi (Boicu Ionuţ Bogdan, Rotaru Alin Dumitru şi Surleac Ioan) au anunţat că recunosc acuzaţiile aduse şi doresc să fie judecaţi prin procedura simplificată. Au semnat acordul de recunoaştere, iar ulterior judecătorul de caz a dispus înlocuirea măsurii arestării preventive cu cea a arestului la domiciliu.

Ceilalţi patru violatori rămaşi după gratii au contestat imediat menţinerea stării de arest preventiv, iar Judecătorii Tribunalului le-au dat câştig de cauză, dispunând şi în cazul lor plasarea în arest la domiciliu. După ce au fost puşi sub control judiciar, cei 7 violatori şi-au arătaat public adevărata faţă. “Da, sunt mândru de ce am făcut”, a replicat unul dintre ei jurnaliştilor în faţa Judecătoriei Vaslui. Au continuat presiunile asupra victimei şi denigrările.

“În mod normal ar fi trebuit să asistăm la condamnarea lor. Nu pot să prevăd ce se va întâmpla la termenul din 14 august. Ne aşteptăm la o nouă amânare având în vedere cererea de strămutare a dosarului”, a spus, pentru “Adevărul”, Mioara Donosă, avocata victimei.

Susţinută de vedete şi internauţi

Drama elevei a indignat şi vedete din lumea muzicii sau a televiziunii. Virgil Ianţu, formaţia Trooper, cântăreaţa rap Liry au dat un exemplu de civism zecilor de mii de români care le-au citit mesajul. Luptătorul Local Kombat Cătălin Moroşanu s-a alăturat vedetelor care au transmis mesaje victimei. Mai mult, el a spus în direct la televizor că va fi prezent la proces.

“Nu mi se pare normal ce se întâmplă la noi în ţară. Să i se întâmple fetei mele aşa ceva, îi răstignesc pe toţi 7. Vin cu cea mai mare plăcere la proces”, Cătălin Moroşanu.

Mii de români din toate colţurile ţării, impresionaţi de drama adolescentei din Vaslui şi revoltaţi că violatorii continuă să sfideze opinia publică şi să intimideze victima, au creat grupuri pe Facebook. Acolo o încurajează pe tânără şi cer mobilizare pentru deplasarea la termenului procesului din 14 august.

Haideti să o susţinem pe R (numele fetei)! VIOLUL=CRIMĂ !! SPRIJIN MORAL PENTRU R!! Ajunge!! Nu înţelegem să tolerăm violul şi violatorii!! Pe lângă semnarea petiţiei de arestare a vinovaţilor ne putem exprima indignarea şi sprijini efectiv victima prin prezenţa efectivă la următoarea şedinţă de judecată din 14 august! Motociclist sau nu, părinţi sau nu, taţi de fete sau nu, haideţi să sprijinim moral cu simpla noastră prezenţă şi o vorbă bună! După momentele cumplite pe care le-a trăit fata aceasta, nu credeţi că şi-ar dori o mână de fraţi care să o încurajeze să poată trece peste repetatele intâlniri cu agresorii ei, la care este supusă in sala de judecată dar şi pe uliţa satului unde locuieşte pentru că, da, nemernicii sunt în libertate, sfidători la adresa societăţii! Haideti sa o sustinem pe R!”, este mesajul postat pe unul din grupurile de susţinere.

englezi la valeni

“Apelez la dumneavoastră şi la sufletele voastre imense, pentru a o ajuta pe fata din Vaslui violata de cei 7 RETARDAŢI. Mercenarii ăia, sclavii ăia merita puşcarie pe viaţă plus castrare chimică. Dacă vor primi 25-30 de ani de închisoare cum se speculează, sunt sigură de faptul că vor ieşi FETIŢE de acolo, deoarece deţinutii au făcut front comun şi asteaptă "la răcoare" nemernicii”, se precizează pe alt grup creat pentru susţinerea fetei.

Petiţia online “Cerem arestarea celor 7 băieţi violatori din Vaslui!” a strâns un număr uriaş de semnături: aproape 402.000 şi zeci de mii de mesaje postate de semnatari.

Campania “Dreptate pentru violată din Vaslui” derulată din 20 iulie de ziarul Adevărul şi site-ul adevarul.ro, a strâns zeci de mii de impresii, a creat un val uriş de opinie, a dus la implicarea românilor din ţară şi diaspora, cu toţii solicitând condamnarea celor şapte tineri din Văleni.

Cititorii „Adevărul“  pot să transmită un mesaj de susţinere tinerei din Vaslui, folosind pe Facebook hashtag-ul ‪#‎violulecrima‬. Noi ne vom asigura că mesajele voastre vor ajunge la ea, iar o parte din ele vor fi publicate pe adevarul.ro şi în ediţia tipărită a ziarului.

Pe aceeaşi temă:

Elevă din Vaslui, sechestrată şi violată de şapte indivizi la întoarcerea de la şcoală

Dezvăluiri cutremurătoare în cazul elevei din Vaslui, violată de şapte tineri: abuzată până la leşin, stropită cu alcool şi iarăşi batjocorită 

Gest incalificabil al unuia dintre cei 7 violatori din Vaslui, judecaţi în libertate după ce au violat o elevă până la leşin: „O să dau eu cu maşina peste voi“

Scrisoare deschisă adresată de ONG-uri preşedintelui Iohannis şi ministrului Justiţiei, în cazul eliberării celor 7 tineri care au violat o elevă din Vaslui

CSM şi Parchetul General, solicitate să verifice legalitatea eliberării celor şapte violatori din Vaslui. „O situaţie fără precedent în justiţia anului 2015“

Gest incalificabil al unuia dintre cei 7 violatori din Vaslui, judecaţi în libertate după ce au violat o elevă până la leşin: „O să dau eu cu maşina peste voi“

Tupeu mizerabil al celor şapte bestii care au violat până la leşin o elevă din Vaslui: „Nu a fost viol, ci sex-surpriză“ şi „Nu merităm cinci ani pentru cinci minute“

Acasă la cele şapte brute care au violat până la leşin o elevă: „Aşa-i trebuie! Am plâns când i-au arestat, fata e de vină!”. Poveste terifiantă din satul depravaţilor

Petiţie pentru arestarea bestiilor care au violat eleva din Vaslui. 28.000 de români au semnat petiţia: „Comportamentul animalic trebuie pedepsit“

Membrii formaţiei Trooper, mesaj dur pentru cei şapte vasluieni care au violat o elevă: „NU înseamnă NU. Nu există provocare pentru viol“

Vaslui



Partenerii noștri

Ultimele știri
Cele mai citite