Maşină lovită de tren: O femeie şi copilul său de 8 ani sunt răniţi. Șoferița avea permis de doar trei luni
0O femeie de 39 de ani şi copilul ei în vârstă de 8 ani au fost răniţi, duminică, după ce maşina cu care circulau a fost lovită de un tren, pe DE 581, la Roşieşti, în județul Vaslui, potrivit Agerpres.

Femeia se afla la volanul autoturismului în momentul în care maşina a fost lovită de tren.
"În urma impactului au rezultat două victime, o femeie şi un copil. Ambele victime au suferit politraumatisme, dar se află în stare de conştienţă şi sunt cooperante. Victimele au primit primul ajutor în ambulanţa SMURD tip C1 şi sunt transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui", a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, Marius Stanciu.
O autospecială pentru descarcerare, o autospecială de stingere cu apă şi spumă, echipată cu modul pentru descarcerare-deblocare, o ambulanţă SMURD tip C1 (TIM) şi o ambulanţă SMURD tip B2 din cadrul Detaşamentului de Pompieri Vaslui şi o autosanitară aparţinând Serviciului de Ambulanţă Judeţean Vaslui au intervenit la locul accidentului.
Șoferița obținuse permisul în ianuarie
Poliţiştii efectuează cercetări pentru a stabili cu exactitate împrejurările producerii accidentului.
„Un autoturism, înmatriculat în judeţul Vaslui, condus de către o femeie, în vârstă de 39 de ani, din municipiul Vaslui, care circula dinspre drumul european către localitatea Gara Roşieşti, a fost acroşat de către trenul InterRegio 1662 care circula pe relaţia Iaşi - Bucureşti Nord. În autoturism se mai aflau, în calitate de pasageri, un bărbat, în vârstă de 39 de ani, aflat pe locul din dreapta faţă şi un minor, în varstă de 8 ani, aflat pe bancheta din spate", au precizat reprezentanţii IPJ Vaslui.
Conducătoarea auto, posesoare de permis de conducere emis în luna ianuarie 2023 şi mecanicul de locomotivă, bărbat în vârstă de ani de 24 de ani, din municipiul Iaşi, au fost testaţi alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative.
Amintim că, în septembrie, o mașină a fost lovită de trenul InterRegio București – Iași în județul Vaslui, la trecerea la nivel cu calea ferată de pe drumul județean DJ 244A, pe raza localității localității Gara Roșiești.
Tot anul trecut, două persoane au scăpat ca prin minune cu viaţă când maşina în care se aflau a fost lovită de tren, în localitatea ialomiţeană Alexeni.