Surpriză de proporţii la Indian Wells: A fost eliminată a treia jucătoare a lumii după un meci fantastic, de peste două ore

0
Garbine Muguruza

Simona Halep a scăpat de cea mai periculoasă adversară cu care se putea duela în semifinalele de la Indian Wells, după un rezultat total neaşteptat.

După Cibulkova (30 WTA), eliminată surprinzător din turul II, adevărata „bombă“ a venit în partida care a încheiat prima sesiune a zilei la Indian Wells.

Garbine Muguruza (3 WTA) a fost învinsă de Sachia Vickery (100 WTA), o sportivă venită din calificări. Americanca de 22 de ani a eliminat-o pe Eugenie Bouchard (116 WTA) în minimum de seturi în turul I, iar în confruntarea cu Muguruza a avut o revenire superbă.

După ce a pierdut primul set cu 2-6, Vickery a fost condusă cu 3-0 şi în actul secund. Nu s-a predat însă şi s-a impus cu un spectaculos 7-5.

Decisivul a fost şi mai interesant: de la 1-1 încolo, americanca a zdrobit-o pe Muguruza, impunându-se cu 6-1! Meciul a durat două ore şi 12 minute.

Pentru Vickery urmează duelul cu Osaka (44 WTA) în turul III.

CITEŞTE ŞI:

*Digi Sport, transmisiune defectuoasă a meciului Simonei Halep: Românii au făcut degeaba noapte albă pentru liderul WTA

*Halep, misiune uşurată: Simona a scăpat de Cibulkova la Indian Wells! Ştim adversara ei din turul III

*FOTO Halep, încurajată de o legendă: Imagine superbă de la loja Simonei în timpul primului meci de la Indian Wells

*Halep, încântată de debutul ei la Indian Wells: Ce a spus Simona după ce a „zburat“ spre turul III

*Begu, spulberată: Irina, prăbuşire totală în meciul cu Pliskova! A avut 5-1 în primul set, apoi a urmat dezastrul pentru ea

*Şarapova, furioasă: Devenită ciuca bătăilor, rusoaica l-a concediat pe omul care i-a stat alături în ultimii patru ani