Loți Boloni scoate o victorie din joben și Metz pune punct unei secete întinse pe 10 etape

0

Laszlo Boloni a scăpat de coșmarul înfrângerilor cu Metz. Ieri, formația tehnicianului român a învins cu 2-0 la Nantes, primul succes după 11 etape. În precedentele 10 partide, gruparea franceză avea 9 înfrângeri și un egal pe terenul lui Marseille.

Loți Boloni are motive să zâmbească după aproape 100 de zile. Foto EPA EFE

După evoluții care i-au adus pe fani la limita răbdării, magicianul Boloni a scos o victorie din joben, echipa arătând total diferit față de precedentele partide. Atacuri din primul până în ultimul minut - doar două concretizate - ce-i drept, în fața unei formații care nu se regăsește nici ea. Și pe care Metz a învins-o și în tur, 3-1, între cele două partide echipa românului nereușind niciun succes la două sau mai mult de două goluri diferență.

26 noiembrie 2023 fusese ziua care Metz bătuse ultima dată în Ligue 1, 3-2 în deplasare cu Lorient. ”Seceta” dusese echipa lui Loți Boloni pe locul 17, retrogradabil, la cinci puncte de poziția de baraj. 3 februarie este ziua în care gruparea din Hexagon a reușit o nouă victorie, 2-0 acasă la Nantes, după un meci în care Metz a ratat cât pentru 5 partide. Cu două goluri reușite în două minute, echipa românului a rămas pe poziția a 17-a, dar s-a apropiat la trei puncte de Monpellier, formația aflată pe locul 16, care duce la barajul de menținere în Ligue 1.