Ministerul Familiei acuză o nouă campanie de dezinformare

0
Publicat:

Ministerul Familiei a venit cu o serie de precizări pe rețelele de socializare și arată că instituția nu a solicitat din partea școlilor informații despre sănătatea elevilor și nu a distribuit în școli chestionare despre sănătatea familiei.

Gabriela Firea, ministrul Familiei FOTO: GOV
Gabriela Firea, ministrul Familiei FOTO: GOV

„Ministerul Familiei nu a solicitat de la școli informații despre sănătatea copiilor! Ministerul Familiei NU a distribuit în școli chestionare despre sănătatea familiei! Ministerul Familiei sprijină toți copiii din România și nu dorește separarea lor de familie!”, se arată într-o postare a Ministerului Familiei de pe Facebook.

Instituția a precizat că „Chestionarul Familiei” nu aparține ministerului Familiei.

„Pe rețelele de socializare circulă mesaje prin care părinții sunt avertizați că Ministerului Familiei solicită date despre sănătatea copiilor și a familiilor acestora. Mai mult, este prezentat un formular care, aparent, aparține Institutului Național de Sănătate Publică, iar mesajele manipulatoare îi sperie pe părinți că prin completarea formularului se poate ajunge la separarea copiilor de familia lor”, precizează instituția pe rețelele de socializare.

Totodată, ministerul Familiei a precizat că respinge ferm orice „astfel de informație care face parte doar din propaganda împotriva singurei legi din România prin care copiii sunt ținuți în familie”.

Sursa citată arată că pe rețelele de socializare sunt distribuite mesaje prin care se încearcă în mod fals inducerea panicii printre părinți.

„Astfel, este prezentat un chestionar al INSP ca fiind al Ministerului Familiei, cu legătură la Observatorul Național al Copilului și Legea prevenirii separării copilului de familie. Persoanele care distribuie mesajele induc ideea ca prin aceste chestionare MFTES vrea să afle starea de sănătate a copiilor pentru ca mai apoi să-i separe de familiile lor pe criterii medicale”, indică sursa citată.

La finalul lunii aprilie, Gabriela Firea a acuzat AUR de manipulare după ce grupul politic ar fi afirmat că centrele de zi, unde mai mulți copii din familii sărace primesc mâncare sau haine, sunt lagăre de exterminare.

„S-a afirmat că cele 150 de centre de zi, unde acești copii din familii sărace primesc mâncare, haine, își fac lecțiile și sunt consiliați, sunt lagăre de exterminare!!! O afirmație halucinantă, chiar rasistă și xenofobă având în vedere chinurile prin care au trecut cetățenii unor etnii în lagăre. Mă adresez tuturor românilor, cu încredere: NIMENI nu le va lua copiii cu forța și nici nu-i va înscrie în baze de date pentru a-i scoate din țară!!! ADOPȚIILE INTERNAȚIONALE SUNT INTERZISE DE 22 DE ANI în România. Doar cetățenii români din țară sau din diaspora pot adopta copii din țara noastră, în niciun caz cetățenii străini!!! În plus, cei mai mulți părinți adoptatori sunt în țară, există datele”, a precizat Gabriela Firea, într-o postare pe Facebook.

Ministrul descrie acțiunea AUR ca o manipulare: „Este o afirmație atât de gravă încât mă aștept ca unele instituții ale statului să intervină. Românii nu pot fi mințiți și speriați în asemenea mod”.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite