Primarii din Mehedinţi refuză să achite naveta profesorilor
0
Drumul către şcoală a rămas neplătit de către primăriile mehedinţene. Peste 70 la sută dintre dascăli nu au mai primit niciun leu pentru decontarea navetei aşa că sute de profesori fac sacrificii ca să ajungă la serviciu. Ajunşi la capătul răbdărilor mulţi au acţionat în instanţă şi aşteaptă sentinţe judecătoreşti pentru restituirea sumelor.
Profesoară de engleză de mai bine de 4 ani la şcoala din Malovăţ, Mariana Berindei face sacrificii imense pentru a ajunge la şcoală. Din salariul şi aşa mic repartizează lunar peste 10 la sută pentru plata navetei. „Naveta o fac din Severin, de patru ani. În jur de 10 la sută din salariu l-am cheltuit pe navetă”, spune Mariana Berindei. În comuna Malovăţ abia de o lună de zile se decontează naveta profesorilor, astfel că până acum profesorii au venit la ore pe cont propriu. La începutul anului şcolar primăria a alocat o suma de bani pentru naveta şi alte cheltuieli la şcoală. Banii însă nu vor ajunge prea mult timp.
Retroactiv pot primi numai dacă au hotărâre judecătorească definitivă, iar momentan avem aprobat în buget credite doar 6000 de lei pentru anul şcolar 2013-2014, care nu ajută doar pentru patru luni. Mai departe aşteptăm să primim credite, daca o sa mai primim, dar nu avem nicio speranţă”, precizează Nicoleta Mircea, contabil la Şcoala Gimnazială Malovăţ.
Sute de profesori nu au primit niciun leu pentru naveta de ani de zile, asta deşi Legea Educaţiei spune clar ca banii să fie alocaţi de către consiliile locale. Primarii au spus însă că nu au bani pentru deconturi aşa că soluţia pentru ca dascăli să-şi primească înapoi sumele restante a rămas instanţa.
„Din datele noastre circa 70 la sută din unităţile administrative din judeţul Mehedinţi nu decontează naveta cadrelor didactice. Consiliile locale invocă că nu au bani şi atunci aceste sume nu ajung la profesori. Am avut procese, pe care le-am câştigat şi deschidem alte procese pentru decontarea navetei cu primăriile”, declară Ion Zoican, preşedintele FSLI Mehedinţi.
Lunar, sute de profesori cheltuiesc între 100 şi 450 de lei pe navetă, bani pe care îi plătesc din propriul buzunar. În cazul în care câştigă în instanţă procese pentru recuperarea sumelor, consiliile locale vor plăti banii retroactiv.
Citiţi şi:
Concurs pentru cel mai bun profesor din lume. Premiul: 1 milion de dolari