Teodor Neamţu, primarul Mediaşului, acuzat de ANI de conflict de interese administrativ
0Agenţia Naţională de Integritate susţine că edilul Mediaşului ar fi încălcat regimul juridic al conflictului de interese în materie administrativă în perioada exercitării primului mandat de primar, mai exact în perioada decembrie 2009 - iunie 2012.
Potrivit ANI, edilul, ”la data de 03 decembrie 2010 a încheiat şi semnat un act adiţional prin care s-a decis prelungirea acordului / contractului colectiv de muncă nr. 168/2005 pe o perioadă de un an, respectiv de la data de 01 ianuarie 2011, până la data de 31 dececmbrie 2011, în urma căruia a obţinut în anul 2011 venituri suplimentare în sumă totală de 9.382 Lei.
Actul adiţional a fost încheiat între Primarul Municipiului Mediaş, TEODOR NEAMŢU, în calitate de angajator, şi Biroul Executiv al Sindicatului Salariaţilor din Primăria Municipiului Mediaş. Prin acordul / contractul colectiv de muncă au fost stipulate o serie de drepturi şi obligaţii cu privire la funcţionarii publici şi personalul contractual din cadrul aparatului propriu de specialitate al Consiliului Local al Municipiului Mediaş şi ale instituţiilor subordonate acestuia, inclusiv drepturi de remunerare pentru munca în timpul nopţii, zile de sărbătoare, zile libere plătite, concediu fără plată, condiţii de salarizare, sporuri, premii, stimulente, facilităţi şi alte drepturi băneşti ale acestor persoane. De asemenea, acordul colectiv de muncă mai cuprinde clauze cu privire la încheierea, executarea, modificarea şi încetarea contractului individual de muncă / raportului de serviciu, evaluarea performanţelor profesionale individuale etc.
Astfel, NEAMŢU TEODOR nu a respectat dispoziţiile art. 76, alin. (1) din Legea nr. 161/2003, potrivit cărora „Primarii [...] sunt obligaţi să nu emită un act administrativ sau să nu încheie un act juridic ori să nu emită o dispoziţie, în exercitarea funcţiei, care produce un folos material pentru sine, pentru soţul său [...]” şi dispoziţiile art. 75, lit. a) din Legea nr. 393/2004, potrivit cărora „Aleşii locali au un interes personal într-o anumită problemă, dacă au posibilitatea să anticipeze că o decizie a autorităţii publice din care fac parte ar putea prezenta un beneficiu sau un dezavantaj pentru sine sau pentru: soţ, soţie[...]”.
Menţionăm că, la data de 13 decembrie 2013, Agenţia Naţională de Integritate a constatat şi existenţa stării de incompatibilitate în cazul lui NEAMŢU TEODOR, Primar al Municipiului Mediaş, Jud. Sibiu. Persoana evaluată a fost informată despre declanşarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum şi drepturile de care beneficiază - de a fi asistat sau reprezentat de un avocat şi de a prezenta date sau informaţii pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris. NEAMŢU TEODOR a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare”, se arată într-un comunicat ANI.
Vă mai recomandăm:
FOTO VIDEO Un taximetrist a fost spulberat într-un accident rutier, la Sibiu
Un taximetrist şi-a pierdut viaţa într-un accident rutier petrecut marţi seara pe drumul ce leagă municipiul Sibiu de oraşul Cisnădie.
FOTO VIDEO Şeful Poliţiei Rutiere de la Sibiu a fost implicat într-un accident rutier
Şeful Serviciului Poliţiei Rutiere Sibiu, comisar şef Alin Pahonţu, a fost implicat într-un accident rutier petrecut în comuna argeşeană Lereşti.
VIDEO Un muncitor a fost strivit de un mal de pământ, pe strada Săcel
Un bărbat de 49 de ani şi-a pierdut viaţa astăzi după ce peste el s-a prăbuşit un mal de pământ, pe strada Săcel din Sibiu.