Bărbat din Galați bătut și răpit din propria casă. Atacatorii l-au amenințat cu moartea ca să nu anunțe Poliția
0Doi frați, de 31 și 35 de ani, au fost arestați preventiv după ce au dat buzna în curtea unui bărbat din localitatea gălățeană Cavadinești și, pe fondul unui conflict anterior, l-au lovit și apoi l-au forțat să urce în mașina lor, unde au continuat să îl agreseze.

În cursul zilei de sâmbătă, 23 decembrie, polițiștii din cadrul Poliției orașului Berești, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Bujor, au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, a doi frați, de 35, respectiv 31 de ani.
Primul locuiește în comuna Moșnița Nouă, din județul Timiș, iar cel de-al doilea are domiciliul în comuna Cavadinești, județul Galați. Ambii sunt suspectați de comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, lipsire de libertate în mod ilegal, amenințare și lovire sau alte violențe.
Din cercetări s-a stabilit faptul că, în noaptea de 16/17.12.2023, cei doi frați s-ar fi deplasat la adresa de domiciliu a unui alt bărbat, de 36 de ani, din Cavadinești, pentru a-i cere socoteală cu privire la un conflict anterior, pe care unul dintre cei doi frați, respectiv cel de 31 de ani, l-ar fi avut anterior cu acesta.
„Cei doi ar fi pătruns, fără drept, în curtea imobilului bărbatului vizat, iar când acesta ar fi ieșit din casă, cel de 35 de ani l-ar fi agresat fizic, după care l-ar fi condus la autoturismul cu care s-au deplasat la această adresă și l-ar fi forțat să se așeze pe bancheta din spate, împotriva voinței celui agresat”, a precizat agentul șef principal Ciprian Stoica, purtătorul de cuvânt al IPJ Galați.
Bărbatul ar fi fost agresat fizic și în interiorul autoturismului, cu care a fost condus până la marginea localității, perioadă de timp în care cel agresat ar fi fost amenințat cu noi acte de violență și chiar cu moartea, pentru cazul în care bărbatul ar intenționa să anunțe Poliția.
Bărbatul de 35 de ani a fost depistat în județul Timiș și a fost ulterior condus la sediul IPJ Galați pentru continuarea cercetărilor.
După prezentarea celor doi bărbați la Judecătoria Târgu Bujor, judecătorul de drepturi și libertăți a dispus față de aceștia măsura arestului preventiv pentru 30 de zile.