Braşov: Gumă mestecată „expusă“ în centrul Braşovului

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Braşov: Gumă mestecată „expusă“ în centrul Braşovului
Braşov: Gumă mestecată „expusă“ în centrul Braşovului

„Trotuare curate în Braşov“, acesta este scopul campaniei derulată de 35 de voluntari braşoveni. Un grup de voluntari ne provocă să luăm parte la o campanie inedită: să încetăm să mai aruncăm guma de mestecat pe jos şi să o lipim pe panorile-containere, special amplasate în centrul oraşului.

Voluntarii braşoveni vor să transforme în istorie trotuarele bătătorite de guma de mestecat aruncată la întâmplare. Ei s-au alăturat Caravanei „Urmează Voluntarii“ şi au creat un proiect inedit de aruncat guma de mestecat folosită. „Am stat mult şi am căutat o soluţie la această problemă şi nu am găsit niciuna care să nu presupună şi investiţii foarte mari. În plus, ne-am dat seama că în Braşov, dar nici în România, nu există o nici o modalitate de curăţare a gumelor lipite pe trotuar. Astfel, s-a născut campania stradală, prin care noi îi invităm pe braşoveni să lipească guma mestecată pe panouri speciale şi atractive. Este, de fapt, o campanie de bun simţ“, a spus Laura Istrate, coordonatorul Centrului Pilot de Voluntariat din Braşov.

Citiţi mai multe amănunte despre ineditul proiect, mâine, în Adevărul de Seară!

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite