"Ne-ati promis lapte si miere si ne-ati dat concediere!"
0Peste 5.000 de sindicalisti apartinand tuturor confederatiilor sindicale existente in judetul Arad au participat, luni, la un miting in fata Primariei Arad, organizatorii apreciind ca este cea mai
Peste 5.000 de sindicalisti apartinand tuturor confederatiilor sindicale existente in judetul Arad au participat, luni, la un miting in fata Primariei Arad, organizatorii apreciind ca este cea mai mare manifestatie sociala de dupa decembrie 1989 din judet. Sindicalistii s-au adunat in fata Primariei dupa ce au marsaluit timp de o ora prin centrul municipiului. Liderii sindicali au declarat ca protestul este o consecinta a esecului negocierilor cu Guvernul privind modificarea Codului Muncii. Oamenii au huiduit Guvernul, pe care l-au acuzat ca nu si-a respectat promisiunile electorale. "Huo Guvernul!", "Jos Guvernul" si "Ne-ati promis lapte si miere si ne-ati dat concediere!" au fost cateva din lozincile sindicalistilor. "Este cea mai mare manifestatie sociala din judet de dupa Revolutie si am avut surpriza placuta sa avem alaturi de noi foarte multi salariati din sectorul privat. Nu vom renunta la aceste actiuni, atata vreme cat prin modificarile care se aduc Codului Muncii se incearca ingradirea unor drepturi importante pe care le au salariatii", a declarat Traian Deliman, liderul BNS Arad. Protestatarii au anuntat ca reprezinta toate cele 50 de sindicate din judetul Arad si ca vor trece si la greva generala, in cazul in care mitingul de luni nu va sensibiliza autoritatile.























































