Edward Snowden, americanul aflat la originea scurgerii de informaţii ale NSA: „Nu fug de justiţie“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Edward Snowden, fostul angajat al NSA care şi-a asumat scurgerea de informaţii despre programele Statelor Unite de monitorizare a comunicaţiilor, a declarat miercuri, într-un interviu, că nu încearcă să fugă de justiţie, ci a ales Hong Kong-ul ca refugiu pentru a dezvălui neregulile ascunse de SUA.

Americanul s-a ascuns de atenţia jurnaliştilor odată cu părăsirea hotelului Mira, luni, însă a rămas în Hong Kong. Cotidianul chinez „Morning Post” a publicat miercuri un interviu cu americanul refugiat şi a postat fragmente din material pe pagina online a ziarului, relatează agenţia de ştiri Associated Press.

Deşi iniţiativa lui Snowden de a deconspira programele secrete de spionaj ale agenţiilor americane a atrs atât laude, cât şi critici, acesta a preferat să spună că nu se consideră „nici erou, dar nici trădător. Sunt un american”.

În ceea ce priveşte alegerea oraşului de refugiu, Snowden şi-a explicat gestul pe baza unei convingeri personale în simţul dreptăţii pe care îl împărtăşesc şi chinezii din oraşul-stat. „Oamenii care sunt de părere că am făcut o alegere greşită alegând Hong Kong-ul mi-au înţeles greşit intenţiile. Nu mă aflu aici pentru a mă ascunde de justiţie, sunt aici pentru a dezvălui infracţiunile (agenţiilor de informaţii americane)”.

Jurnaliştii chinezi l-au citat spunând că a avut mai multe ocazii de a părăsi oraşul, însă a ales „să rămână şi să lupte în instanţă cu guvernul Statelor Unite”, deoarece americanul are „încredere în sistemul juridic din Hong Kong”.

„Vreau ca soarta mea să fie decisă de instanţa şi de oamenii din Hong Kong”, a adăugat Snowden, susţinând că va rămâne în regiune doar atât cât i se va permite. În cazul în care i se va cere să plece, americanul nu va întârzia să găsească al loc de refugiu, potrivit cotidianului chinez.

Snowden, în vârstă de 29 de ani, a sosit în Hong Kong pe 20 mai, părăsindu-şi locuinţa din Hawaii. Americanul a căutat un loc sigur pentru a-şi continua campania împotriva agenţiilor de informaţii americane, după ce a furnizat cotidianului britanic „The Guardian” mai multe documente strict secrete ale Agenţiei Naţionale de Securitate (NSA).

Edward Snowden lucra de patru ani pentru NSA când a recunoscut că a dat în vileag Big Brother-ul american, pentru a apăra „viaţa privată“ a cetăţenilor, conştient că ar putea să-şi petreacă tot restul vieţii în spatele gratiilor.

Americanul a dezvăluit informaţii cu privire la supravegherea conversaţiilor telefonice şi a traficului pe Internet, realizată de către agenţiile americane, folosind  un sistem care permite interceptarea (...) oricărui tip de comunicare“, fără a acţiona pe baza unor criterii prestabilite.

Joi, publicaţiile „The Washington Post“ şi „The Guardian“ au arătat că NSA a accesat serverele a nouă companii, printre care se află şi Facebook, Google, Microsoft sau Yahoo pentru a monitoriza mesajele transmise în mediul online, prin intermediul programului „Prism“. Toate companiile amintite au negat că ar fi oferit guvernului american acces la informaţiile persoanale ale utilizatorilor lor.


Alte ştiri pe aceeaşi temă:

Mozilla, Reddit şi 4chan deschid lupta online împotriva Agenţiei Naţionale de Securitate şi cer o anchetă publică

De ce Hong Kong nu poate fi un refugiu pentru Edward Snowden, cel care a scos la iveală monitorizarea comunicaţiilor făcută de guvernul american

O petiţie care solicită renunţarea la acuzaţii în cazul lui Edward Snowden a adunat 30.000 de semnături

Obama, presat de oficialii europeni să dea explicaţii în scandalul programului secret de supraveghere. Casa Albă refuză să comenteze informaţiile

Fost ofiţer CIA: Cazul scurgerii de informaţii ale NSA ar putea fi o încercare de spionaj a chinezilor

Arma secretă de spionaj a Agenţiei Naţionale de Securitate din SUA: TAO

Cel mai recent instrument de spionaj al SUA: Boundless Informant

Google şi Microsoft ies la rampă: Lăsaţi-ne să arătăm oamenilor ce date oferim

Noi detalii despre PRISM: programul de spionaj este aprobat de Congresul SUA şi colectarea datelor se face cu acordul companiilor

Fost agent NSA, despre spionarea prin Google sau Facebook: „NSA controlează 80% din trafic, companiile oferă restul“

FOTO Cum spionează SUA prin Google, Facebook sau Microsoft. Programul PRISM obţine date în două moduri

Google, Facebook, Apple sau SUA? Cine minte în legătură cu implicarea în cel mai mare program de spionare a oamenilor

 

 

SUA

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite