Doi civili libanezi, capturaţi de soldaţi israelieni

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Doi civili libanezi au fost capturaţi vineri de militari israelieni în apropierea frontierei libanezo-israeliene, informează FINUL şi serviciile de securitate libaneze, citate de AFP, transmite Agepres.

Potrivit sursei libaneze, doi fraţi, Tarraf Tarraf şi Hassan Tarraf , ar fi fost capturaţi de un comando israelian care efectua o incursiune în teritoriul libanez, în împrejurimile satului Blida.

Această versiune nu este confirmată , dar nici nu a fost infirmată, de Forţa Naţiunilor Unite în Liban (FINUL), care anunţă doar că "a fost informată de armata israeliană că deţine doi civili libanezi din regiunea Blida", potrivit purtătoarei sale de cuvânt, Yasmina Bouziane.

"FINUL este în contact cu ambele părţi pentru a le cere să dea dovadă de reţinere. Cât despre circumstanţele incidentului, ele rămân incerte", a adăugat ea.

Negocieri pentru eliberarea celor doi civili agricultori sunt în curs între FINUL şi Israel, a precizat un responsabil al serviciilor de securitate libanez.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite