Muguruza a explicat cum a reuşit să revină în faţa Simonei Halep. „Ştiam cu cine am meci şi că va fi dur“

0

Garbine Muguruza va juca finala ediţiei 2020 la Australian Open, deşi la startul turneului a fost la un pas să renunţe la participare (din cauza unui virus, a fost nevoită să abandoneze înainte de sferturi la Hobart). Simona Halep nu a reuşit să reziste în momentele decisive forcing-ului alimentat cu multă încredere al spaniolei.

Pentru Garbine Muguruza, zilele de suferinţă în Grand Slam-uri sunt deja istorie. Ea şi-a trecut în cont a treia victorie în faţa unei jucătoare de Top 10 la Melbourne, învingând-o pe Halep 7-6(8), 7-5, joi, după ce mai triumfase şi contra Svitolinei şi a lui Bertens.

Ce a spus Muguruza, imediat după succesul în faţa Simonei Halep?

* Nu puteam să mă gândesc la începutul turneului dacă am sau nu am şanse. Sunt foarte fericită să fiu în finală! Însă, mai am un meci.

* despre revenirile din duelul cu Halep (patru mingi de set anulate în primul set, patru game-uri câştigate de la 3-5 în manşa secundă): Nu m-am gândit că sunt condusă, m-am gândit că trebuie să merg mai departe şi că voi avea şansele mele. Ştiam cu cine am meci, ştiam că jucând cu Simona va fi un meci dur. Am luptat cu toată energia pe care am avut-o.

* despre rezervele de energie pentru finală: Din fericire, am o zi de pauză. Ne antrenăm toată cariera ca să putem juca pe astfel de terenuri, cu astfel de atmosferă.

CITEŞTE ŞI:

„Acum sufăr. Doare mai mult să pierzi astfel!“ Prima reacţie a Simonei Halep după eliminarea de la Australian Open

Muguruza frânge visul Simonei Halep la Australian Open 2020: a excelat când a contat mai mult şi va juca finala cu Kenin!

VIDEO Halep, criză înfiorătoare de nervi: Imaginile au devenit virale după ce şi-a făcut praf racheta

CTP, mulţumit: A explicat într-o singură frază de ce a pierdut Simona Halep

VIDEO Halep, răpusă, spaniolii exultă: Cum a reacţionat loja Muguruzei după o victorie uriaşă

Halep, încurajată: Stafful Simonei a explicat ce s-a întâmplat în meciul cu Muguruza

Lumea tenisului, fascinată de duelul Halep – Muguruza: Ce a scris presa internaţională

LIVETEXT Muguruza o execută pe Simona Halep, în semifinale la Australian Open, după un meci dur!