CTP, mulţumit: A explicat într-o singură frază de ce a pierdut Simona Halep

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cristian Tudor Popescu şi-ar fi dorit să o vadă pe Halep campioană la Melbourne, însă a fost mulţumit, per total, de prestaţia ei la Australian Open 2020
Cristian Tudor Popescu şi-ar fi dorit să o vadă pe Halep campioană la Melbourne, însă a fost mulţumit, per total, de prestaţia ei la Australian Open 2020

Simona Halep (3 WTA) a pornit ca favorită în duelul cu Garbine Muguruza (32 WTA), însă, surprinzător, a părăsit terenul învinsă, după o înfrângere în două seturi, primele cedate de ea la Australian Open 2020.

Simona Halep a avut şansa unui tablou extrem de favorabil la Melbourne şi primele ei cinci partide au însemnat doar două meciuri cu adversare de elită: Elise Mertens (17 WTA) şi Garbine Muguruza (32 WTA). 

În rest, Jennifer Brady (49 WTA), Harriet Dart (173 WTA), Yulia Putintseva (38 WTA) şi Anett Kontaveit (31 WTA) au fost jucătoare net inferioare Simonei şi meritul ei a fost că, deşi mare favorită, şi-a păstrat de fiecare dată concentrarea, a jucat la capacitate maximă şi a învins.

Din păcate, în confruntarea cu Garbine Muguruza, românca a dat de o sportivă care a jucat, pur şi simplu, mai bine decât ea. De aceeaşi părere a fost şi Cristian Tudor Popescu într-o analiză făcută pentru GSP Live.

Ce a spus Cristian Tudor Popescu?

*Nu sunt aşa de supărat, cât aţi crede dumneavoastră. E destul de simplă explicaţia. Simona a jucat foarte bine, iar Gabrine a jucat şi mai bine. Asta a fost. Nu ai ce să-i reproşezi Simonei. A făcut un joc bun din punct de vedere tactic. Nu s-a mulţumit să ţină mingea în teren şi să aştepte greşeala adversarei. A atacat şi a făcut destule puncte în felul asta.

*De partea cealaltă, era de aşteptat ca Muguruza să aibă multe lovituri câştigătoare. Ce a adus însă în plus jucătoarea din Spania au fost recuperările. N-am mai văzut-o pe Muguruza de foarte mult timp atât de concentrată, motivată şi adunată. A scos mingi foarte grele şi în felul asta a făcut diferenţa în bătălia cu Simona.

*La un capitol a stat mai slab Simona faţă de meciurile precedente: serviciul doi. A fost ceva mai moale, iar asta i-a permis Gabrinei să atace şi să facă puncte de multe ori pe serviciul doi al Simonei. Impresionantă adâncimea loviturilor lui Muguruza. Rar vezi aşa ceva. Mingi la linie în serie, foarte aproape de linie.

*Pot să spun însă că a avut şi noroc Garbine, dar nu unul întâmplător. Soarta îi ajută pe cei îndrăzneţi. Tot timpul a forţat, a riscat, şi-a asumat. Iar mingea a prins terenul, chiar dacă nu a controlat-o de fiecare dată până la capăt.

*Simona a făcut un turneu bun. Nu avem ce să-i reproşăm. Cred că va juca bine în continuare anul acesta şi va avea rezultate înalte împreună cu Darren Cahill. A fost foarte bine ea. A fost într-o stare asemănătoare cu cea de acum doi ani, când a jucat finala în Australia. A fost capabilă să transpună tacticile discutate înainte de meciuri cu Darren. A avut o deplasare tehnică formidabilă.

CITEŞTE ŞI:

VIDEO Halep, criză înfiorătoare de nervi: Imaginile au devenit virale după ce şi-a făcut praf racheta

„Acum sufăr. Doare mai mult să pierzi astfel!“ Prima reacţie a Simonei Halep după eliminarea de la Australian Open

Halep, încurajată: Stafful Simonei a explicat ce s-a întâmplat în meciul cu Muguruza

Muguruza a explicat cum a reuşit să revină în faţa Simonei Halep. „Ştiam cu cine am meci şi că va fi dur“

Muguruza frânge visul Simonei Halep la Australian Open 2020: a excelat când a contat mai mult şi va juca finala cu Kenin!

Lumea tenisului, fascinată de duelul Halep – Muguruza: Ce a scris presa internaţională

LIVETEXT Muguruza o execută pe Simona Halep, în semifinale la Australian Open, după un meci dur!

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite