Mititelu, îngrozit: Craiova a fost distrusă de Botoșani și merge spre o retrogradare dramatică VIDEO

0

FC Botoşani a obţinut trei puncte foarte importante în lupta pentru evitarea retrogradării după ce a învins-o acasă pe FCU 1948 Craiova cu scorul de 4-1 (0-1), duminică, într-un meci din etapa a 4-a din play-out.

Adrian Mititelu, finanțator FC U Craiova 1948. FOTO: Arhiva Adevărul

Echipa oaspete, mai bună în prima repriză, a condus după golul înscris de Vladislav Blănuţă în minutul 21, în urma unui corner, la puţin timp după ce arbitrul Iulian Călin revenise asupra unui penalty pe care îl dictase pentru gazde, în urma consultării VAR.

Enzo Lopez a egalat în minutul 58, transformând un penalty dictat tot în urma consultării VAR. Aspectul întâlnirii s-a schimbat radical după ce FCU 1948 Craiova a rămas în zece oameni în minutul 70, când a fost eliminat Aurelian Chiţu. FC Botoşani s-a desprins după reuşitele lui Sebastian Mailat, din minutul 76, pe contraatac, Enzo Lopez, în minutul 78, după o foarfecă, şi Eduard Florescu (90+1).

Echipa antrenată de Bogdan Andone a urcat pe locul 8 din play-out, cu 17 puncte, devansând-o la golaveraj pe adversara sa de duminică. Formaţia craioveană nu mai câştigat niciun meci de la începutul lui februarie, când s-a impus în faţa lui Dinamo.

VEZI REZUMATUL MECIULUI BOTOȘANI - FC U CRAIOVA 1948

FC Botoşani - FCU 1948 Craiova 4-1 (0-1), Stadion Municipal - Botoşani

Au marcat: Enzo Lopez (58 - penalty, 78), Sebastian Mailat (76), Eduard Florescu (90+1) respectiv Vladislav Blănuţă (21)

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti); arbitri asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); al patrulea oficial: Vlad Băban (Iaşi)

Cartonaş roşu: Aurelian Chiţu (FCU 1948 Craiova, 70)

Arbitru video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitru asistent video: Alexandru Filip (Constanţa)

6. Sepsi 24p*

*echipe care au beneficiat de rotunjirea punctajului în sus.

**Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League. Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

10. Dinamo 16p*

**Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League. Locurile 9 si 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.