Meci epic la Wimbledon: Nadal, eliminat după aproape cinci ore de un adversar de 34 de ani. Decisivul a fost colosal

0
Rafael Nadal

Patru dintre cele şapte confruntări disputate, luni, în proba masculină s-au dus în cinci seturi, însă, fără îndoială, cel mai spectaculos duel a fost cel în care setul cinci s-a decis după 28 de game-uri.

De două ori campion la Wimbledon (2008, 2010), Rafael Nadal (2 ATP) a fost eliminat de la ediţia din acest an după un meci fantastic cu Gilles Muller (26 ATP).

Luxemburghezul de 34 de ani a câştigat primele două seturi, 6-3, 6-4, într-o oră şi 16 minute şi părea că va obţine un succes surprinzător, dar scurt. Nadal a egalat însă, după ce s-a impus cu 6-3, 6-4 în următoarele două seturi, iar meciul a intrat în decisiv.

Aici, s-au disputat 28 de game şi, într-un final, după patru ore şi 51 de minute, Muller a câştigat cu 15-13, iar asta după ce Nadal a salvat patru mingi de meci. Spaniolul a plătit şi pentru faptul că a fructificat doar două din cele 16 mingi de break, în timp ce adversarul său a fost mai eficient, având un bilanţ de trei din opt.