Ianis Hagi există şi pe teren, nu doar în discursurile tatălui său: Ce a reuşit în primul meci ca titular după 42 de zile

0

Promovat intens de Gheorghe Hagi, mijlocaşul de 20 de ani nu mai prinsese primul „11“ la Genk de la 19 octombrie.

Ianis Hagi a avut nevoie de trei partide după instalarea noului antrenor pentru a-l convinge pe acesta că poate juca titular. Neamţul Hannes Wolf a început cu mijlocaşul său pe bancă atât în remiza cu Mouscron (23 noiembrie), cât şi în înfrângerea cu Salzburg (27 noiembrie), deşi în a doua partidă l-a trimis pe teren din minutul 79.

Sâmbătă seară, în partida de campionat de pe teren propriu cu Sint Truidense, Ianis a bifat toate minutele. Şi şi-a făcut simţită prezenţa rapid, după doar 9 minute, atunci când a oferit o pasă de gol pentru Samatta. Din păcate, în ciuda acestei reuşite, criza celor de la Genk a continuat, campioana Belgiei pierzând, din nou, scor 1-2! Ultima victorie a echipei datează de la 26 octombrie şi, de atunci, Ianis şi colegii săi au adunat trei eşecuri şi două remize în prima ligă.

După o astfel de serie dezolantă, Genk ocupă doar locul 9 din 16, cu 21 de puncte. Lider e Club Brugge cu 39 de puncte.

3 goluri în 12 meciuri de campionat a marcat Ianis Hagi pentru Genk în acest sezon. A fost titular de şase ori şi introdus pe parcurs în restul partidelor.

CITEŞTE ŞI:

Hagi va lua foc: Ce a spus Florin Răducioiu despre Ianis şi motivele pentru care nu joacă la Genk

Hagi te lasă cu gura căscată: Ce a putut să zică despre fiul său, care nu joacă la Genk

FOTO România, călcată în picioare în presa spaniolă: Ce notă a primit decarul Ianis Hagi în „Marca“

ANALIZĂ Manualul eşecului în 10 paşi: Cum a ajuns România de râsul lumii în fotbal

Hagi a răbufnit: Discurs tăios al „Regelui“ după ce belgienii de la Genk l-au lipit pe Ianis de banca de rezerve

Hagi, mulţumit: Antrenorul care nu-l folosea pe fiul său a fost concediat! De ce nu l-a agreat pe Ianis