Franța și Danemarca vor juca în finala Campionatului European de handball din Germania

0

Reprezentativele Franţei şi Danemarcei vor juca finala Campionatului European de handbal masculin din Germania, EHF EURO 2024, după ce au reușit să câştige semifinalele desfăşurate vineri la Koln, scrie Agerpres.

Minge handbal FOTO: Arhivă Adevărul

Franţa, campioana olimpică en titre, a reuşit să învingă selecționata Suediei, campioana continentală, cu scorul de 34-30 (17-11, 27-27), după prelungiri. „Les Bleus” au dominat prima repriză şi la pauză aveau un avans de şase goluri pe tabelă, dar scandinavii au reuşit să întoarcă scorul şi la pas de a obţine calificarea în finală, însă Elohim Prandi a marcat incredibil în ultima secundă, din aruncare de la 9 metri, învingându-l pe portarul Andreas Palicka, colegul său de la Paris Saint-Germain, dintr-un plonjon lateral.

Echipa antrenată de Guillaume Gille a înclinat balanţa în prelungiri şi acum va lupta pentru al patrulea său titlu european, după cele din 2006, 2010 şi 2014.

Cel mult a înscris din partea francezilor a Hugo Descat (ex-CS Dinamo Bucureşti), cu 8 goluri, Dika Mem a înscris 6, Nedim Remili 5, Yanis Lenne 4, Ludovic Fabregas 4, Elohim Prandi 3, Dylan Nahi 3, Kentin Mahe 1.

Samir Bellahcene a reușit să apere 9 şuturi (27,27%), iar Remi Desbonnet 4 (40%).

Pentru nordici au înscris Felix Claar 9 goluri, Hampus Wanne 5, Max Darj 5, Jim Gottfridsson 4, Jonathan Carlsbogard 3, Lukas Sandell 2, Albin Lagergren 1, Eric Johansson 1.

Andras Palicka a reușit 15 intervenţii (31,25%).

În a doua semifinală, campioana mondială en titre, Danemarca, a învins Germania, echipa gazdă, cu 29-26 (12-14).

Gazdele au făcut o primă repriză bună, dar danezii au reușit să revină după pauză şi au preluat controlul, desprinzându-se pe tabelă în ultimul sfert de oră.

Pentru învingători au înscris Emil Jakobsen, Mikkel Hansen, Simon Bogetoft Pytlick, câte 5 goluri, Simon Hald Jensen, Mathias Gidsel, câte 4 goluri, Niclas Vest Kirkelokke 3, Magnus Landin Jacobsen 2, Rasmus Lauge Schmidt 1.

Emil Nielsen a apărat 8 şuturi (42,11%), iar Niklas Landin Jacobsen a avut 5 intervenţii (25%). Golurile gazdelor au fost marcate de Renars Uscins 5, Juri Knorr 4, Johannes Golla, Rune Dahmke, Sebastian Heymann, câte 3 goluri, Christoph Steinert, Julian Koester, Philipp Weber, câte 2, Lukas Zerbe şi Jannik Kohlbacher, un gol fiecare.

Andreas Wolff a încheiat cu 11 intervenţii (28,95%).

Finala dintre Franţa și Danemarca va avea loc duminică (18:45, ora României), ca şi meciul pentru locul al treilea, Germania - Suedia (16:00), ambele la Koln.