Franța a cucerit al patrulea titlu european la handbal masculin

0

Reprezentativa Franței a cucerit al patrulea titlu continental, după ce a învins selecționata Danemarcei cu scorul de 33-31 (14-14, 27-27), după prelungiri, duminică seara, la Koln, în finala Campionatului European de handball masculin din Germania – EHF EURO 2024, scrie Agerpres.

Franţa câștigătoare FOTO: EHF European Handball Championship - Facebook/ehfeuro

„Les Bleus”, campioni olimpici en titre, au reușit să câștige trofeul la zece ani de la ultimul său titlu european şi cu şase luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris.

„Veteranul” Nikola Karabatic şi colegii săi şi-au luat, totodată, revanşa în faţa Danemarcei, după înfrângerea înregistrată în finala Campionatului Mondial de anul trecut.

Franţa a fost echipa care luptat pentru egalare, danezii având de mai multe ori avantaj în repriza secundă (nu mai mare de trei goluri). Fabregas a fost cel care reușit egalarea în ultimul minut, iar Hansen a ratat ultima aruncare.

În prelungiri, Danemarca a avut 29-28, dar francezii au marcat trei goluri consecutive şi scorul nu a mai putut fi egalat până la final.

Echipele au care au evoluat în fața a 19.750 sunt:

Franţa: Bellahcene (9 intervenţii, 24%), Desbonnet - Fabregas 8 goluri, Remili 5, Lenne 4, Prandi 4, Nahi 4, Mahe 3, Descat 2, Mem 2, Tournat 1.

Selecţioner: Guillaume Gille.

Danemarca: N. Landin (3 intervenţii, 25%), Emil Nielsen (15 intervenţii, 38%) - Mikkel Hansen 9 goluri, Gidsel 8, Pytlick 5, Kirkelokke 3, E. Jakobsen 2, Magnus Jensen 2, M. Landin 1, Damgaard 1.

Selecţioner: Nikolaj Jacobsen.

Partida a fost arbitrată de spaniolii Andreu Marin şi Ignacio Garcia.

În finala mică, Suedia, deţinătoarea titlului, a învins selecționata Germaniei, cu 34-31 (18-12).

Scandinavii au luat un avans consistent la pauză şi au reuşit să păstreze controlul până la final.

Cei mai buni marcatori ai nordicilor au fost Felix Claar (8 goluri) şi Sebastian Karlsson (7 goluri), iar portarul Andreas Palicka a reuşit 19 intervenţii (procentaj 44,19%). Renars Uscins, cu 8 goluri, s-a remarcat de la germani.