FC Liverpool a umilit pe Manchester United, scor 7-0. Cea mai dură înfrângere din istoria MU!

0

Liverpool a zdrobit-o pe Manchester United în Premier League cu un uluitor 7-0 și s-a apropiat la numai 3 puncte de locurile de Champions League.

Mohamed Salah de la Liverpool sărbătorește marcarea celui de-al șaselea gol FOTO Profimedia

Este cea mai mare victorie din istoria acestui duel, după un 7-1 pentru Liverpool înregistrat în 1895, când United era denumită Newton Heath.

FC Liverpool i-a administrat lui Manchester United o înfrângere umilitoare din acest sezon, 7-0.

După prima repriză în care gazdele au marcat o singură dată, prin Cody Gakpo, în minutul 43, meciul a luat o altă turnură în partea secundă.

Darwin Nunez a înscris pentru 2-0 (min. 47) şi Gakpo a urcat scorul la 3-0 (min. 50). Salah a înscris în minutul 66, Nunez a reuşit dubla în minutul 75, iar Salah l-a urmat, în minutul 83.

Firmino a stabilit scorul final în minutul 88.

Liverpool este pe locul 5, cu 42 de puncte, iar Manchester United rămâne pe locul 3, cu 49 de puncte.