David Popovici a câștigat proba de 100 metri liber la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt

0

Sportivul român David Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 metri liber, joi, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri), găzduite de la Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, transmite Agerpres.

Bazin Olimpic cu David Popovici
David Popovici. Foto: Profimedia

David Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul de 46 sec 76/100, fiind urmat de Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa), 47 sec 22/100, şi de Andrei Ungur (CSU Cluj), 48 sec 06/100.

Fostul campion mondial a reușit și cel mai bun timp inclusiv în calificări, 47 sec 88/100

Popovici va mai lua startul la Naţionale în probele de 50 metri liber, 200 metri liber şi 100 metri mixt.

Competiţia constituie o ultimă repetiţie înaintea Europenelor de seniori (5-10 decembrie) din acelaşi complex olimpic de nataţie.