Dan Petrescu, de nerecunoscut în Coreea de Sud: Prima sa victorie, o ploaie de goluri

0

Prima victorie obţinută de Dan Petrescu cu echipa Jeonbuk Hyundai Motors a însemnat calificarea în semifinalele Cupei Coreei de Sud, după 4-0 cu Gwangju FC, miercuri, în sferturile de finală.

petrescu

Jeonbuk a înscris de trei ori în decurs de 12 minute, prin Min-kyu Song (57), Gue-sung Cho (63) şi Jun Amano (68). Cho a realizat dubla în finalul partidei (89). Jeonbuk este deţinătoarea trofeului.

Petrescu a debutat la Jeonbuk cu o înfrângere, pe 24 iunie, chiar cu Gwangju FC (0-2), în etapa a 19-a a campionatului (K-League 1). Jeonbuk FC ocupă locul 6 în clasament, la un punct de Gwangju FC (5) şi două de Jeju United (4).