Votul uninominal este "o absurditate"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderul UDMR, Marko Bela, a calificat ieri propunerea PD de asumare a răspunderii guvernului pentru introducerea votului uninominal drept o "absurditate". "Guvernul nu trebuie să facă legi, ele

Liderul UDMR, Marko Bela, a calificat ieri propunerea PD de asumare a răspunderii guvernului pentru introducerea votului uninominal drept o "absurditate". "Guvernul nu trebuie să facă legi, ele trebuie făcute de parlament", a susţinut liderul UDMR. Marko a atacat şi sistemul de vot uninominal care, în opinia sa, ar afecta reprezentarea politică a minorităţilor naţionale, şi îndeosebi, a formaţiunii pe care o conduce. "Este un lucru primordial să avem o reprezentare proporţională. Actualul sistem asigură o reprezentare proporţională a electoratului în parlament", a subliniat liderul UDMR, în timp ce votul uninominal "ar sălta partidul mai mare şi ar împinge în jos partidele mai mici". (M.V.)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite