Saracul Iliescu si bogatasul Copos - tovarasi de Senat
0"Buna ziua, doamna senator! Poftiti, poftiti. Aici semnati pentru dosar si va rog sa mergeti acolo, sa faceti poze. Stiti, doamna senator, ca nevasta-mea este din judet cu dumnevoastra? Eu sunt
"Buna ziua, doamna senator! Poftiti, poftiti. Aici semnati pentru dosar si va rog sa mergeti acolo, sa faceti poze. Stiti, doamna senator, ca nevasta-mea este din judet cu dumnevoastra? Eu sunt oltean de-al lui domnu' Radu Berceanu". "Buna ziua, domnule senator. Haideti sa va luati dosarul si sa faceti poza. Stiti ca suntem din acelasi judet. Nevasta-mea e olteanca". Asa ii lua in primire un functionar "de la administrativ" pe unii dintre senatorii care, ieri, la Sala Omnia, au venit sa-si inceapa mandatul. El nu era singur. La fel de precauti si foarte curtenitori erau toti functionarii Senatului, vadit nepregatiti pentru schimbarea de situatie generata de castigarea alegerilor prezidentiale de catre Traian Basescu. Nou alesii paseau in holul Salii Omnia cu timiditatea si curiozitatea elevului din clasa intai. Realesii afisau superioritatea cunoscatorului. Cu totii semnau pentru dosarul de inceput, in care "serviciul tehnic" a pus regulamentele, Constitutia, un pix, o carte de telefon cu numerele utile din Senat si Declaratia de avere, care trebuie completata la inceputul mandatului. Dupa primirea dosarului, senatorii aveau doua posibilitati: ori se asezau la coada sa faca poze pentru legitimatie ori faceau o escala la eternul bufet cu eternele savarine, amandine si sandvisuri cu cascaval. Vizibil binedispusi si dezinvolti, liberalii si pedistii luau intai puteri la bufet. Postura de invingator le permitea sa inceapa ziua cu o mica sueta. Dintre toti s-a distins liberalul Adrian Cioroianu, cu aerul sau de vedeta infatuata, care la o amandina a comentat rezultatul alegerilor, intentiile sale legislative, situatia PSD. La ora 14, Cioroianu s-a mutat intr-un alt colt al bufetului pentru a putea fi filmat de camere impreuna cu televizorul din bucatarie, pe care Adrian Nastase rostea declaratia de invins. "Un discurs care nu spune nimic, ca toate discursurile domnului Nastase. Sigur, el are o experienta politica importanta, pe care eu nu mi-o doresc", a grait Cioroianu. In timpul acesta, colegul sau de partid, Teodor Melescanu, se tragea in poza pentru legitimatie. "Daca eram in alta parte, mai veneai cu camera sa-mi luati declaratie?", a intepat el un ziarist care i-a adresat o intrebare. La coada la poze, asteptau Rodica Stanoiu si Sorin Oprescu. "De ce facem poze, ca eu am de acum patru ani?", intreaba Oprescu. "Atunci erai tanar si frumos", ii raspunde cineva. "Eram si eram pe blana , dar cu fata in sus", vine replica doctorului, facandu-i pe toti sa izbucneasca in ras. Intre timp, in holul de unde se ridica dosarele isi face aparitia George Copos. Venirea sa ar putea purta titlul "Ce inseamna banul". Toata functionarimea Senatului se repede sa-i intre in voie. Oamenii nu stiu ca George Copos e ruda cu Hagi Tudose. Venirea sa starneste comentarii. "Domnul Savarina", spun unii. "Oare va revolutiona bufetul Senatului", se intreaba altii. Cei mai introdusi in culisele politicii pun pariuri de genul cat timp va rezista patronul Rapidului in partidul lui Dan Voiculescu. Se zvoneste ca in Senat a venit si presedintele Ion Iliescu. Nu vine la poze si dosare, ci isi strange grupul de pesedisti in Sala de marmura, pentru discutii de partid. E negru de suparare. Ceea ce nu s-ar putea spune despre colaboratorii lui. Unii dintre ei nici nu se sfiesc sa faca declaratii socante. Intrebat cum se simte ca senator, Ioan Talpes, fostul consilier prezidential pe probleme de Aparare, a dezvaluit : "Simti ceva usor, esti mai liber, poti sa ai un gand al tau, o miscare, o privire a ta". Intrebat de o ziarista de ce anume nu putea fi liber si nu putea avea un gand sau o privire a sa la Cotroceni, Talpes a raspuns cu o mitocanie : "Nu le puteam avea in legatura cu dumneavoasta". Prima sedinta a Senatului a inceput cu o mica intarziere si a durat mai putin de o ora. Discursul inaugural a fost rostit de decanul de varsta, senatorul liberal Radu Campeanu, revenit in Parlament dupa o absenta de 12 ani. De la sedinta a lipsit senatorul Ion Iliescu. Pe ordinea de zi a figurat doar desemnarea membrilor comisiei de validare a mandatelor de senatori. Fiecare partid si-a desemnat reprezentantii care, pana joi seara, trebuie sa intocmeasca raportul de activitate. Vineri dimineata, in plenul Senatului se va anunta daca au fost cazuri de invalidare a vreunui ales si motivele care au determinat acest lucru.























































