PSD se joacă de-a moţiunea de cenzură

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderii social-democraţi s-au reunit ieri în prima şedinţă după Sărbătorile de iarnă, discutând despre oportunitatea depunerii unei moţiuni de cenzură. Chiar dacă nu au luat o decizie

Liderii social-democraţi s-au reunit ieri în prima şedinţă după Sărbătorile de iarnă, discutând despre oportunitatea depunerii unei moţiuni de cenzură. Chiar dacă nu au luat o decizie fermă, social-democraţii iau serios în calcul această posibilitate. Ei sunt nemulţumiţi mai ales de faptul că nu există până acum o strategie postaderare. Prin urmare, PSD va face propria strategie, dar va depune o moţiune de cenzură dacă Executivul nu va veni cu una viabilă. "În acest moment, România nu are o strategie postaderare şi suntem preocupaţi de faptul că aceste costuri ale integrării se vor răsfrânge asupra ţării noastre", susţine Geoană, care acuză "ciondăneala politică între liberali, democraţi şi platformişti". Social-democraţii ar putea depune o moţiune şi dacă va fi activată clauza de salvgardare. Vor cere întâi demisia ministrului de resort, iar în caz contrar vor depune o moţiune simplă sau de cenzură.
Mircea Geoană a anunţat că el nu va candida la alegerile pentru Parlamentul European, deoarece vrea să rămână "un politician naţional". (B.N.)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite