Nicușor Dan, despre data când vor avea loc alegerile prezidențiale: „E bine totuși că s-a fixat o dată. Așteptăm hotărârea de Guvern”

0
Publicat:

Nicușor Dan, candidatul independent la prezidențiale, a declarat că este un lucru bun faptul că s-a fixat o dată pentru alegerile prezidențiale, însă trebuie așteptată Hotărârea de Guvern.

FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

„Dacă privim tabloul general, nu e imaginea cea mai fericită pentru România care a anulat alegerile apoi nu a dat explicațiile corespunzătoare”, a mai declarat Nicușor Dan pentru Digi24.

Primarul Capitalei a mai subliniat și faptul că trebuie oferite clarificări cu privire la motivul pentru care au fost anulate alegerile prezidențiale, deoarece reprezintă o chestiune serioasă.

E bine totuși că s-a fixat o dată, însă trebuie să avem clarificat de ce au fost alegerile anulate. Este responsabilitatea instituțiilor, serviciile, Parchetul, autoritatea electorală și reședintele României să ne dea această explicație.

Să anulezi niște alegeri nu este o chestiune banală, ci una foarte serioasă, și afectează chiar încrederea oamenilor în sistemul democratic, a mai declarat Nicușor Dan.

Întrebat de ce nu s-a mers pe promisiunea inițială, de a organiza alegerile la final de februarie-început de martie, ci în mai, acesta a răspuns că trebuie așteptată hotărârea de Guvern.

„Singurul lucru bun care s-a întâmplat este că s-a format un Guvern care a luat niște măsuri obligatorii pentru 2025. În rest, inclusiv cu candidatul coaliției prezidențiale, care a fost numit, s-a retras, după care a fost numit din nou și după care e testat în sondaje, nu dă o imagine de stabilitate pentru România”, a mai spus primarul Capitalei.

Politică



Partenerii noștri

Ultimele știri
Cele mai citite