Andrei Muraru, ambasadorul României în SUA, califică ameninţările lui Călin Georgescu drept „aberante”
0Ambasadorul Andrei Muraru a declarat că preferă să nu comenteze „ameninţările aberante” pe care Călin Georgescu le-a lansat la adresa sa, după ce acesta a dezvăluit că numele controversatului candidat nu figurează pe lista invitaţilor la ceremonia de învestire a preşedintelui Donald Trump.

Vineri, în cadrul unei intervenţii la o emisiune tv, ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a calificat ameninţările primite din partea lui Călin Georgescu drept „aberante”. El a precizat că singurul scop al intervenţiei sale în ceea ce priveşte invitarea candidatului pro-rus la învestirea lui Donald Trump ca preşedinte al SUA a fost pentru a „deminta aceste minciuni”.
„Nu doresc să comentez ameninţările delirante ale domnului Georgescu. Scopul intervenţiei mele de ieri (joi – n.red.), privind aşa-zisa invitare a domnului Georgescu la evenimentele inaugurale de aici, de la Washington, precum şi scopul intervenţiei mele de după primul tur la legăturile prezidenţiale din noiembrie anul trecut, când se răspândise înşelăciunea privind aşa-zisa venire în România a unui înalt oficial american pentru susţinerea domnului Georgescu, a fost să demontez aceste minciuni. Pentru că datoria mea aici, la Washington, este de a promova interesele românilor şi a României”, a ţinut să precizeze Andrei Muraru, ambasadorul României în SUA.
În ceea ce priveşte ceremonia din 20 ianuarie de la Washington, ambasadorul a explicat faptul că Departamentul de Stat din SUA a stabilit cine reprezintă statele, în această ceremonie, iar şefii de misiuni diplomatice, deci ambasadorii acreditaţi la Washington, sunt singuri reprezentanţi ai statelor lor şi vor fi invitaţi.
„Sigur că, pe lângă aceste invitaţii oficiale transmise de către organizatori, există bilete care s-au pus în vânzare pe site-ul Comitetului de inaugurare, pentru cetăţeni americani. Aceste bilete nu pot fi achiziţionate decât de către cetăţeni americani, pentru că ele se constituie în donaţii către Comitetul de inaugurare. Şi sigur că aceşti cetăţeni americani pot achiziţiona mai multe bilete, pe care le pot distribui şi unor invitaţi din afara graniţelor ţării, precum şi alţi oficiali care au primit un număr de bilete sau de invitaţii, pe care la rândul lor le pot transmite unor prieteni sau cunoscuţi, sau unor alţi oficiali din alte ţări. Dar invitaţiile oficiale pentru acest eveniment, pentru cei din afara Statelor Unite şi care îşi vor reprezenta statul, au fost distribuite doar ambasadorilor la Washington”, a mai spus Andrei Muraru.
Declaraţiile ambasadorului român la Washington vin în contextul în care, într-un interviu recent, Călin Georgescu a ameninţat mai multe persoane publice, printre care şi pe Andrei Muraru şi pe fratele său, după ce ambasadorul a declarat că, potrivit listei oficiale, Călin Georgescu nu se numără printre cei invitaţi să ia parte la învestirea lui Donald Trump, aşa cum se lăudase acesta.
„Uitaţi cum stau lucrurile apropo de ce am văzut şi azi, eu am un mesaj foarte elegant, zic eu, atât pentru fraţii Muraru, că e unul la Iaşi şi unul la Washington, vremelnic cât o mai fi acolo, şi faţă de Hellvig şi faţă de fostul ambasador american aici, Zuckerman. Şi faţă de fostul vaccinist care astăzi e director la spitalul SRI.
Eu zic aşa, că ar fi bine să oprească orice fel de atac pe care ei îl fac asupra democraţiei României şi interesul poporului român, interesul la demnitate şi onoare, că pot fi şi consecinţe. Din partea poporului român, văd că mulţi colegi de-ai lor ne spun şi noi înţelegem toată această răutate”, avertizase Călin Georgescu în interviul său.