Lovitura de stat se fâsâie. Parlamentul a intrat la apă. De doi bani speranţă...

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

În fine, apar raze de speranţă la orizont. Lovitura de stat se fâsâie, Parlamentul României este în corzi, partea activă şi conştientă a populaţiei se trezeşte şi reacţionează masiv împotriva porcăriilor imaginate de o mână de „bandiţi” legislativi.

Ambasadele partenerilor noştri din UE, după declaraţii de anatemizare a evenimentelor în curs, au descins la Parlament să vadă cu ochii lor explicaţiile „savanţilor” jurişti Ciucă şi Nicolicea.

La fel instituţiile media, chiar şi cele „antenizate”, nu le tace gura de dimineaţa până seara, făcând praf şi pulbere încercarea de lovitură de stat pornită luni noaptea.

Să trecem în revistă principalii actori şi autori ai loviturii de stat

Zgonea, Ciucă, Nicolicea

Zgonea, cu arhitectură intelectuală de lăcătuş, Ciucă, cu dosar penal şi plătit să-şi apere şeful, pe Voiculescu, iar Nicolicea, politrucul comunist perfect, de la rânjetul sardonic până la cravata roşie de pionier.

Ce ne spun cei trei. Că suntem proşti, nu ne pricepem la ştiinţe juridice, că ambasadele au fost dezinformate de băsişti, că ei au vrut lucruri corecte şi normale într-o societate, dar obtuzitatea ziariştilor şi intelectualilor cinstiţi nu-i lasă să-şi facă treaba.

Ei bine, să zicem că e aşa. Atunci de ce v-aţi strâns în crucea nopţii, ca mafioţii, de ce n-aţi pus pe ordinea de zi proiectele de legi, de ce nu le-aţi dezbătut în plen, de ce nu aţi asigurat transparentă decizională, cerută de lege? De ce 100 de judecători de la ICCJ au şi atacat la CCR modificările aduse? Toţi suntem proşti, şi doar voi deştepţi?

Cea mai bună dovadă de prostie este să-i crezi proşti pe ceilalţi. Pentru un lăcătuş e mai greu de priceput, dar asta e.

Într-un stat normal, cei trei şi, posibil, alţi autori ai loviturii de stat, ar trebui să-şi dea demisia, să fie demişi, eventual să fie anchetaţi pentru prejudiciile formidabile aduse României.

Parlamentul României. Lista ruşinii

Parlamentul României a intrat la apă. Rău de tot. Nu poate legifera orice-i trece prin cap, cum zice dl Zgonea, că suntem în UE şi NATO, am semnat tratate şi pacte de aderare, cu mânuţa noastră şi neobligati de cineva, pe care trebuie să le şi respectăm. Că nu te poţi duce la Bruxelles în blugi şi tenişi, cum zice un clasic în viaţă.

Derapezi de la statul de drept, eşti tras de urechi, pierzi dreptul la vot, ţi se reduc fondurile nerambursabile şi, în ultimă instanţă, eşti dat afară în şuturi.

Că un şef de Parlament cu mentalitate de lăcătuş nu înţelege aceste lucruri simple, asta e. De vină sunt şi cei care l-au votat şi l-au trimis acolo.

Circulă în principalele ziare şi instituţii media, a devenit viral pe internet „Lista Ruşinii”. A celor 230 de parlamentari care au votat, unii fără să ştie ce votează, superimunitatea parlamentarilor. Unii au fost scoşi din listele de prieteni din reţelele de socializare. Vor purta mult timp stigmatul de coautori la lovitura de stat a lui Zgonea. Posibil şi copiii şi rudele lor să fie afectate.

Măcar să vă fie învăţătură de minte. Data viitoare nu mai votaţi cu ochii închişi, fără dezbateri, fără să ştiţi ce votaţi, că tot vouă vi se sparge în cap, într-un final. Să vedem marţi, la votul pe legea amnistiei şi graţierii, ce faceţi.

Crin Antonescu

Iese şifonat rău de tot. După ce a declarat că totul e în regulă, a şi semnat cele două legi votate, văzând reacţia virulentă a ambasadelor străine a ieşit a doua zi declarând că fost greşit informat şi că ambasadele au dreptate.

Cum aşa, dl Antonescu? Doriţi să deveniti preşedinte, şi dacă, în urma unor informări greşite, declaraţi legea marţială şi daţi ordin armatei să atace un stat vecin? Se poate aşa o scuză, în calitate de al doilea om in stat? I-aţi demis pe cei care v-au prost informat?

A luat şuturi şi de la Victor Ponta, că se răzgândeşte de la o zi la alta. Antonescu şi liberalii au semnat şi ei cele două legi, sunt coautori la lovitura de stat şi de păcatul acesta nu-i vor spăla nici campaniile europarlamentare şi prezidenţiale. Şansele lui Antonescu de a ajunge preşedinte, după ce este coautor la două lovituri de stat, sunt acum nule.

Spune-mi cu cine te-nsoţeşti, ca să-ţi spun cine eşti.

Victor Ponta

Pică cel mai prost în toată afacerea aceasta  urât mirositoare. Faptul că n-a ştiut, nu ţine. Înseamnă că nu e în stare să-şi controleze partidul.

În ultimul timp pierde pe toată linia, îi tremură vocea şi se uită în tavan. Roşia Montana, Legea Minelor, Legea Bugetului, Legea amnistiei, Legea Insolvenţei, Memorandumul Rompetrol, şi câte şi mai câte, le-am pierdut şirul.

Nu mai e în stare să-i replice Preşedintelui Băsescu, care l-a făcut coruptul corupţilor, iese zilnic la tv şi-l face în toate felurile, iar Ponta tace, tace...

Până şi Swoboda, unchiul socialist de la Bruxelles se leapădă de Ponta: „Poziţia mea e foarte clară: legea de modificare a Codului Penal contravine valorilor Uniunii Europene, pentru că toţi trebuie să fie responsabili pentru acţiunile care nu ţin direct de mandatul lor, adică vorbitul în Parlament, votarea unor legi etc.. Sper că aceste modificări nu vor intra în vigoare. Este un adevărat pas înapoi pentru ţară şi va împiedica aspiraţiile justificate ale României în multe domenii, precum acordul Schengen.”

În loc să tragă concluziile care se impun şi să-şi pună cenuşă în cap, ca Antonescu, Ponta se dă cocoş şi se ia de ambasada SUA la Bucureşti, că de ce a pomenit de sancţiuni economice.

„Nu cred că vreo ambasadă europeană contestă dreptul Parlamentului de a legifera, pentru că şi în ţara lor e la fel. Singura reacţie care cred că a fost total greşită pentru că nu se referea la realitate a fost a Ambasadei SUA, care vorbea despre investiţiile americane”

Ba da, dle Ponta, poate contesta, când Parlamentul legiferează în afara tratatelor şi pactelor semnate de către România în UE. Nu dv. aţi spus că nu se face să te prezinţi în blugi în faţa UE? Şi când nici bani de pensii şi salarii bugetare nu ai?

Iar ce a pus capac la toate este susţinerea lui Bolcaş pentru funcţia de judecător la CCR. Bolcaş antisemitul, coautor la Constitutia lui Ceausescu, politrucul perfect, mult timp mâna dreaptă a lui Vadim, plămădit din aceeasi făină ideologică. N-a mai găsit altul in armata de jurişti deştepţi ai PSD?

Ponta şi Antonescu sunt intr-o dilemă existenţială. Impreună se umplu tot mai mult de ...vopsea, despărţiţi nu pot guverna, că n-au majoritate nici unul nici altul. Grea dilemă, fără soluţie la orizont.

Ponta, demisionăm şi noi ceva?

Preşedintele Traian Băsescu

Este principala forţă de opoziţie la regimul USL. Opoziţie la supraaccizarea combustibilului, la superimunitatea parlamentarilor, la hoţiile şi furturile care se dau şi/sau se pregătesc. Alături de parchete şi serviciile de informaţii care, mai nou, intră peste contractele „parşivele” semnate de aleşii locali cu aleşii de partid.

Este dator să explice populaţiei, de la tribună funcţiei, ce se petrece şi ce ne pregătesc actualii guvernanţi. Asta şi face

Ambasadele şi guvernele străine, opoziţia internă şi presa independentă, instituţiile de forţă ale statului, Preşedintele Băsescu, au zădărnicit şi de data aceasta încercarea de lovitură de stat, exact ca în vara lui 2012.

De doi bani speranţă...

Opinii

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite