Forma crucii descoperită într-un cartof, de Paști. „Decupată de parcă a fost făcută cu o dăltiță“
0În ultima zi de Paști, un român credincios a făcut o descoperire care l-a surprins și l-a bucurat, astfel că a dorit să o împărtășească prietenilor de pe Facebook. În interiorul unui cartof, tulceanul a găsit săpată forma unei cruci.

Valeriu Leonov, un cunoscut fotograf tulcean, își pregătea o masă frugală în a treia zi de Paști, marți, 18 aprilie a.c., când a dat peste imaginea unei cruci în interiorul unui cartof.
Uimit, a făcut o poză și a postat-o pe contul său privat de Facebook. Om deosebit de credincios, Leonov a mărturisit că este pentru prima dată când i se întâmplă asta.
„Hristos a înviat! Dragi prieteni, astăzi la ora 16:30 m-am apucat să îmi pregătesc masa de seară, un ou fiert, câteva bucățele de pește afumat și un cartof fiert, de aproximativ 14 cm. Am curățat cartoful de coajă, am tăiat o bucată din el, să rămână pentru mâine, deoarece era cam măricel, iar restul l-am despicat în două părți, pe lungime. Iată ce a apărut în interiorul cartofului, este prima oară când mi se întâmplă așa ceva. Slavă Domnului!”, a scris fotograful dobrogean.
„Bunul ți-a trimis un semn”
Comentariile au început imediat să curgă, nu au lipsit nici polemicile pe această temă, unii considerând un semn divin ceea ce s-a întâmplat, alții tratând întâmplarea ca pe o normalitate exagerată de habotnici.
„Ești un om credincios, crescut, educat într-o familie creștină, și Bunul ți-a trimis un semn! Hristos a Înviat! Ești un om ales de Domnul!”, i-a spus Ecatherina.
În schimb, un alt internaut, Constantin, a considerat că: „Nu-i nici o minune. A crăpat cartoful, nimic mai mult”.
Comentariul l-a determinat pe fotograful tulcean să fie mai explicit: „Era foarte frumos decupată de parcă a fost făcută cu o dăltiță, nu era o crăpătură oarecare. Am tăiat-o exact pe mijloc, altfel nu o mai vedeam”.
„Crucea, oriunde există, este un simbol sfânt, este arma de luptă a creștinilor”
„Și uite așa se inventează închinarea la cartof. Să sperăm că nu va fi pedepsită, că cea la vițel a fost...”, a glumit cineva.
„Doamne ferește, să ne închinăm la cartof, dar crucea oriunde există este un simbol sfânt, este arma de luptă a creștinilor, împotriva răului”, a răspuns Leonov.
Altcineva a vrut să facă pace: „Lăsați fraților omul să se bucure de ce vrea. I-a făcut bine descoperirea asta? Da! Foarte bine! A făcut sau zis ceva rău? Nu! Foarte bine!”, a remarcat Andrei.
Iar Mircea l-a completat: „Este un om credincios. El doar a vrut să ne ureze Cristos a Înviat în modul lui original”.
Ce spun preoții
Fenomenul este des întâlnit în natură, mai ales când legumele (precum lemnul) se usucă. Fibra se deshidratează și apar diferite semne „încrustate“. Chiar preoții îl consideră o manifestare a naturii, nu a credinței pogorâte din Ceruri. Dar asta nu împiedică oamenii să se bucure de orice simbol pe care-l consideră binevenit.
Cine este cel care a făcut descoperirea
Valeriu Leonov este fotograf liber profesionist și fost etnolog al Muzeului de Etnografie și Artă Populară Tulcea. A studiat Politehnica în București și locuiește în continuare în orașul în care s-a născut - Tulcea.
Nu este pentru prima dată când oamenii remarcă în interiorul unui cartof un semn care seamănă cu crucea, dar în cazul lui Valeriu Leonov iese în evidență datorită culorii sale pregnante... Și nu este pentru prima dată nici când acest simbol este descoperit în locuri neașteptate.