Victorie fără probleme, la Timişoara, pentru campioana HCM Constanţa

0
Andrei Grasu a marcat mai bine de jumătate dintre golurile CSU Poli. FOTO: Sebastian Tătaru

Handbaliştii timişoreni continuă forma proastă şi rămân cu o singură victorie în ultimele şase etape, după ce miercuri seara au cedat, scor 23-35, în faţa echipei campioane.

CSU Politehnica a făcut faţă constănţenilor doar în primul sfert de oră al partidei, interval în care a şi condus pe tabelă, mulţumită lui Andrei Grasu, un jucător cu poftă de gol. Până la pauză, însă, HCM se distanţase deja la cinci goluri, iar finalul a fost şi mai "crunt", diferenţa fiind de 12 puncte.

HCM Constanţa îşi păstrează avansul faţă de urmăritoare, urmând să petreacă pauza de iarnă pe primul loc în Liga Naţională. CSU Politehnica se află în jumătatea a doua a clasamentului, iar ambţiile europene anunţate la începutul sezonului par doar un vis îndepărtat. Campionatul se reia în primele zile ale lunii februarie din 2013, când bănăţenii primesc vizita CSM Bucureşti.