UDMR ar vrea candidat la prezidenţiale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

UDMR ar avea de câştigat dacă ar arunca în lupta pentru scaunul de preşedinte un candidat. Liderul UDMR, Kelemen Hunor ar vrea un candidat ales de Uniune, dar, a declarat liderul maghiarilor, acest lucru îl vor decide organizaţiile teritoriale.

„Ar fi bine să avem şi noi candidat, care să susţină interesele maghiarilor, să spună exact ce aume vrea comunitatea şi să prezinte situaţia maghiarilor” a declarat Kelemen Hunor, la Consiliul Reprezentanţilor Unionali, de la Târgu-Mureş. Până acum însă, liderii UDMR nu au decis dacă anul acesta vor numi candidat propriu. Reprezentantii Uniunii se vor întâlni şi vor da un răspuns cel târziu în luna iulie. De asemenea, UDMR aşteaptă cu interes oferta pentru comunitatea maghiară pe care o vor face ceilalţi candidaţi la preşedinţie.

Citeşte şi:

VIDEO Laszlo Tokes: "Rezultatele alegerilor au constituit mai mult un eşec, cu atât mai mult cu cât UDMR a renunţat la un loc în Parlamentul European"
 

UDMR nu vrea să guverneze cu PPDD. Hunor: Ar fi un dezastru

Târgu-Mureş

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite