Suceava: A ţepuit peste 100 de persoane cu promisiunea unui viitor mai bun

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a comfirmat în urmă cu două zile rezoluţia de începere a urmăririi penale faţă de Beytullah U.

Beytullah U., în vârstă de 37 de ani, cetăţean turc este acuzat de procurori de înșelăciune și evaziune fiscală.

„Beytullah U., în calitate de administrator al unei societăţi comerciale cu sediul în Suceava, în perioada 29.01-24.02.2010, prin inducerea în eroare a unui număr de 107 persoane de pe raza judeţului Suceava, a încheiat contracte individuale de muncă cu aceştia, promiţându-le locuri de muncă în Germania, încasând de la aceştia suma totală de 120.686 lei”, ne-a declarat Gabriel Panţiru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Suceava.


În acelaşi timp, cetăţeanul turc nu a înregistrat aceste venituri în evidenţa contabilă a societăţii, cu scopul de a se sustrage de la plata taxelor şi impozitelor datorate statului, cauzând un prejudiciu bugetului de stat în valoare de 19.310 lei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite