Culisele corupţiei de la Ambulanţa Neamţ. „Au dat dovadă de perseverență și curaj infacţional deosebit“

0
Publicat:

Tribunalul Bacău a pronunţat, pe  28 decembrie 2023, sentinţele în cazul de corupţie care a zguduit Ambulanţa Neamţ, în acest dosar fiind judecate 29 de persoane, inclusiv managerul serviciului.

Cei care au dat mită erau slab pregătiți profesional FOTO Facebook Ambulanța Neamț
Cei care au dat mită erau slab pregătiți profesional FOTO Facebook Ambulanța Neamț

Fostul manager Dan Morenciu a fost condamant la 4 ani şi 6 luni de închisoare pentru că a cerut mită 125.000 de euro pentru trucarea unor concursuri de angajare. În cazul celorlalţi acuzaţi, pedepsele au fost cu suspendare. În timpul cercetărilor, anchetatorii de la DNA şi judecătorii au făcut publice detalii din acest caz.

Procurorii au făcut cercetări cu privire la modalitatea prin care 22 de persoane au reuşit să ocupe posturi de personal sanitar şi auxiliar pe perioadă nedeterminată în cadrul Serviciului de Ambulanţă, după ce fuseseră angajaţi temporar. Directorul interimar Dan Morenciu fusese numit în funcţie de la 1 martie 2022.

Examene măsluite

Între 2 şi 18 mai 2022, instituţia a organizat examene pentru  job-uri pe perioadă nelimitată, pentru cei care obţinuseră un post în timpul stării de alertă, cauzată de epidemia de coronavirus. Examenele au fost însă măsluite contra unor sume în euro, acuzaţiile fiind de dare şi luare de mită, plus  complicitate la aceste infracţiuni.

La un moment dat, în acest dosar au fost 11 persoane arestate, în motivarea soluţiilor magistraţii arătând că cercetarea inculpaţilor sub control judiciar, solicitare făcută de avocaţi, ar fi de natură să creeze un sentiment de insecuritate pentru relaţiile sociale referitoare la exercitarea cu bună credinţă a atribuţiilor date prin lege.

Judecătorii de la Tribunalul Neamţ au mai consemnat că acuzaţii au avut o atitudine nesinceră: „Trebuie să avem în vedere gravitatea faptelor şi împrejurărilor concrete de săvârşire a acestora, caracterul activităţii infracţionale, de natură a compromite prestigiul, autoritatea şi credibilitatea instituţiilor statului (...). În raport cu această situaţie, dar şi de modul concret de concepere şi executare a activităţii infracţionale, respectiv de luarea unor măsuri sporite de precauţie, de natură să îi ajute să se eschiveze de la răspunderea penală pentru faptele comise, apreciem că inculpaţii au dat dovadă de perseverenţă şi de curaj infracţional deosebit“, se arata în motivare.

„O făcut 7 întrebări, fă, Tatiană, din 50, 7 întrebări!“

Pentru a proba activităţile infracţionale, în acest dosar au fost efectuate interceptări telefonice. Unele dintre ele conţin detalii despre modul de acţiune şi cum s-au colectat banii pentru promovarea concursului. Din altele, reiese că participanţii la examen au completat câte şapte-opt răspunsuri din cele 50 ale chestionarului, ceea ce denotă slaba lor pregătire profesională:

Dan Morenciu, fost director la Ambulanța Neamț FOTO Arhiva Adevărul
Dan Morenciu, fost director la Ambulanța Neamț FOTO Arhiva Adevărul

„Îs plină de draci şi de nervi, ştii (...), păi îţi dai seama că ăştia au lăsat foile goale, cum le-o lăsat şi.... O făcut 7 întrebări, fă, Tatiană, din 50, 7 întrebări? 7 întrebări? Da' dă-i în morţii mamii lor... Şi vreau să zic că la nişte teze am mai corectat eu în teze, că nu aveam de unde să-i scoţi ca să le dau minim 6, Tatiană, nu am avut de unde. Îs nesimţiţi de-a dreptul, băi!“.

La flagrantul din 18 mai 2022, asupra managerului Dan Morenciu s-au descoperit două plicuri cu 40.000 de euro. În portofel avea 1.750 de euro şi 3.500 de lei, iar la domiciliu s-au găsit 75.000 de lei şi peste 51.000 de euro. La sediul Ambulanţei, la o asistentă şefă, s-au descoperit 8.500 de euro şi 13.400 de lei, o parte din suma în monedă străină fiind ascunsă într-un pantof.

„Inculpatul Morenciu Dan Dorin, direct sau prin intermediul subalternilor săi, Andronache Gladior (lider de sindicat - n.red.), Preda Elena şi Rozoschi Maria Luminiţa (asistente şefe - n.red.) ar fi pretins de la 22 de persoane sume cuprinse între 5.000 şi 10.000 euro (în total 125.000 euro) şi ar fi primit 82.000 euro, pentru ca acestea să fie declarate admise la concurs“, comunica DNA.

Dosarul a fost trimis pentru judecare la Tribunalul Neamţ, dar a fost strămutat la Tribunalul Bacău. În timpul cercetărilor, procurorii au încheiat acorduri de recunoaştere a vinovăţiei, pentru dare şi luare de mită în cazul a 13 inculpaţi. Pentru că au admis comiterea faptelor penale, ei au beneficiat de o diminuare a pedepselor, care au fost cu suspendare.

Piatra Neamţ

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite