A murit primul decan al Facultății de Sport din Oradea, profesorul Aurel Encuțescu
0Primul decan al Facultății de Educația Fizică și Sport din Oradea, profesorul Aurel Encuțescu, a murit la 86 de ani. Născut la 30 martie 1924 la Turnu Severin, profesorul a avut o contribuție importantă în dezvoltarea școlii orădene.
CITEȘTE AICI PASAJE DIN CARTEA "AUREL ENCUȚESCU"
Facultatea de Educație Fizică a fost înființată în 1965. Un an mai
tâîrziu, Aurel Encuțescu a fost angajat ca lector suplinitor de
delegație. "Începând cu această dată şi până la 1 octombrie 1984, o
mare parte a istoriei învăţământului superior de educaţie fizică şi
sport din Oradea şi a clubului sportiv au fost marcate în mod hotărâtor
de activitatea cadrului didactic, a şefului de catedră, a decanului şi
preşedintelui de club Aurel Encuţescu", se arată în cartea „Aurel
Encuţescu" - Ştefan Maroti şi Gheorghe Dumitrescu. Autorii povestesc că
Aurel Encuțescu a contribuit la dezvoltarea școlii, prin amenajarea
laboratoarele de anatomie şi fiziologie, igienă şi control medical,
cultură fizică medicală, evaluare psiho-motrică. Tot în aceeași
perioadă s-a construit o sală de gimnastică prevăzută cu toate anexele
şi dotată cu aparatura necesară, un poligon de tir pentru arme cu glonţ
şi pentru aer comprimat, au fost amenajate sală de atletism, sală de
gimnastică ritmică, sală de judo, sală de haltere şi culturism şi sala
de tir cu aer comprimat. A fost creată o bază complexă în aer liber pe
o suprafaţă de 4.700 de m2, cuprinzând trenul de fotbal gazonat, o
pista de atletism cu zgură având şase culoare, sector de aruncări şi
sărituri, terenuri cu zgură şi terenuri cu bitum pentru baschet,
handbal, volei şi tenis de câmp.
Datorită investițiilor masive în
școală, facultatea din Oradea dispunea de cea mai complexă şi mai bună
bază sportivă dintre instituţiile de învăţământ superior de educaţie
fizică şi sport din România. Ca urmare a activității, profesorul a
primit din partea Ministerul Învăţământului distincţia de „Profesor
evidenţiat" și din partea Consiliului Naţional pentru Educaţie Fizică
şi Sport medalia „Merite în sport" în anii 1968, 1973 şi 1975. "În
anul 1998, pentru activitatea şi rezultatele în domeniul educaţiei
fizice şi sportului, Senatul Universităţii din Oradea i-a conferit
titlul de Doctor Honoris Causa", a declarat pentru Adevărul de Seară
Octavian Bâc, actualul decan al Facultății de Educație Fizică și Sport
din Oradea.
Universitatea din Oradea a lansat recent cartea dedicată primului decan al Facultății de Sport din Oradea, „Aurel Encuţescu" , scrisă de Ştefan Maroti şi Gheorghe Dumitrescu, eveniment la care a participat și Aurel Encuțescu.























































