Trupa Compact va concerta mâine la „Festivalul Scrumbiei” de la Galaţi. Vezi care este programul acestei manifestări
0
Ca în fiecare an, de Florii, gălăţenii îi sărbătoresc, nu numai pe concitadinii lor cu nume de flori, ci şi dezlegarea la... scrumbie, printr-un festival intrat deja în tradiţia oraşului nostru.
Dacă e " Ziua Scrumbiei", e distracţie! Conform declaraţiei profesorului şi artistului Teodor Niţă, directorul Teatrului Muzical care coordonează pregătirile. festivalul din acest an va debuta la ora 7.00 cu un concurs la care sunt aşteptaţi toţi pescarii amatori din Galaţi.
Pentru ora 10.30 este programat un cros între Elice şi Grădina Botanică. La 12.00 şi apoi la 15.00 în Foişor vor evolua: trupa de marionetişti de la Teatrul Gulliver,
Fanfara „Danubian Brass Band" şi Ansamblul folcloric „Doina Covurluiului"
O concurenţă serioasă le va face manifestărilor artistice ciorba de peşte, servită tot de la ora 12.00, de care se vor putea bucura 200 de credincioşi aşteptaţi în faţa Bisericii Precista.
Trupa Compact va încheia seara dedicată recreerii cu un concert în aer liber.
Pentru acest eveniment ajuns la a XI-a ediţie a fost alocată de la bugetul local suma de 45.000 de lei.