Constanţa: Acţiune de vaccinare a nou-născuţilor
0Zeci de părinţi cu bebeluşii în braţe s-au aşezat încă de la primele ore ale dimineţii în faţa cabinetului în care se fac vaccinurile anti TBC.
Cabinetul din Policlinica 1 este dechis doar între orele 13.30 şi 15.00, astfel că unii părinţi au aşteptat în zadar să-şi vaccineze bebeluşii. Medicii spun că acţiunea îi vizează pe nou-născuţii de două zile, care nu au fost imunizaţi la naştere din cauza lipsei de doze anti TBC.
Astăzi este cea de-a doua zi de imunizare, iar ieri au fost vaccinaţi aproape 100 de copii în doar 90 de minute. Cadrele medicale au lucrat ca pe bandă rulantă, pentru că programul cabinetului este redus.
Acţiunea continuă până la terminarea celor 2000 de seruri disponibile.























































