Călăraşi: Asistenţii maternali ameninţă că renunţă la servicii
0Scăderea salariilor cu 25 la sută, a devenit o problemă şi în rândul asistenţilor maternali, care vor să renunţe la această meserie pentru a pleaca în străinătate.
În această branşă sunt angajaţi 350 de asistenţi, dintre care 50 vor să plece. Cu aceste reduceri, aceştia primesc acum mai puţin cu 510 lei.Pe lângă salariu, ei mai primesc bani pentru hrana copilului, în funcţie de vârsta acestuia.
Copiii sub trei ani primesc 7 lei pe zi pentru mâncare şi la 3 luni li se mai acordă 240 de lei pentru îmbrăcăminte, transport şi igiena personală. Cei peste trei ani primesc 9 lei pe zi pentru hrană şi până la 14 ani mai au un venit de 300 lei pentru rechizite, îmbrăcăminte şi încălţăminte. De la 14 ani până la vârsta de 26 ani li se acordă suma de 500 lei.
50 vor să plece din sistem
O meserie nu tocmai uşoară în care se întâmpină o serie de dificultăţi. Sunt asistenţi maternali care au grijă de copii cu handicap şi au nevoie de foarte multă atenţie. Media de vârstă a asistenţilor este între 45-55 de ani, iar mulţi dintre ei vor să plece în străinătate că nu se mai descurcă. Sunt şi copii care le la care vor să renunţe pentru că nu pot să îi aducă pe calea cea bună.
O meserie nu tocmai uşoară şi nu toată lumea poate să facă aşa ceva. Sunt asistenţi maternali care au grijă de copii cu handicap şi au nevoie de foarte multă atenţie. Media de vârstă a asistenţilor este între 45-55 de ani, şi vor să plece în străinătate că nu se mai descurcă. Sunt şi copii care le dau bătăi de cap la care vor să renunţe pentru că nu pot să îi aducă pe calea cea bună.