Peste 700 de buzoieni prezenţi la deschiderea târgului tradiţional de vară "Drăgaica 2011"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Într-o atmosferă scăldată de fumul de gratarelor încinse pe care sfârâiau mititeii, peste 700 de buzoieni au fost prezenţi sâmbătă în jurul orei 12 la deschiderea oficială a târgului Drăgaica amenajat la periferia municipiului.

Potrivit viceprimarului Fănică Bârlă ediţia din acest an al târgului a suferit transformări mai ales la capitolul imagine:
Am încercat ca în acest an să să dăm o mai mare atenţie curăţeniei dar şi aspectului tradiţional al târgului. Din acest motiv am separat puţin activitatea comercială de cea de agreement. Anul acesta avem prezenţi mai mulţi comercianţi faţă de anii trecuţi iar în ceea ce priveşte agrementul buzoienii pot vizita o expoziţie de reptile unică în Europa.Sperăm ca în acest an numărul de vizitatori ai târgului să depăşească 100 de mii de persoane” a mai spus Fănică Bârlă

La festivităţile de deschidere a târgului Drăgaica au cântat solistele de muzică populară Gabriela Bolocan şi Irina Loghin.

Târgul Drăgaica sau Sânziana cum se numea în trecut are o vechime de câteva secole fiind atestat documentar din secolele 14-15, când se organiza la poalele Penteleului.

Sărbătoarea seculară emblematică pentru judeţ este deschisă până pe data 24 Iunie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite