A fost suspendat contractul de muncă al profesorului din Nehoiu care îşi ţinea elevii pe burtă
0
Profesorul de matematică din Nehoiu, Claudiu Corcodel, acuzat că şi-a pus elevii să ia notiţe în timp ce stau întinşi pe jos, s-a ales cu contractul de muncă suspendat. Decizia aparţine conducerii şcolii şi nu este una definitivă. În replică profesorul Claudiu Corcodel, fost director al liceului, spune că va face o sesizare la Ministerul Educaţiei.
Potrivit directorul Liceului din Nehoiu, George Constantin, hotărârea de suspendare a contractului de muncă al profesor Corcodel a fost luată în baza articolului 52, aliniat 1, litera a din Codul Muncii, decizia fiind valabilă până la finalizarea anchetei de către comisia de disciplină.
Reacţia profesorului Claudiu Corcodel, fost director al liceului din Nehoiu, este una tranşantă. El spune că va face o sesizare la Ministerul Educaţiei şi dacă nici această cale nu-i va fi de ajutor, va recurge şi la alte forme de protest. „Merg la minister, încerc să intru la ministru. (...) În final voi ajunge tot la greva foamei dacă nu se lămureşte situaţia, nu mă las umilit. Nu mă las, am toate atuurile de partea mea, doar consumul nervos al meu şi al celor apropiaţi este un impediment", a declarat pentru DC News Claudiu Corcodel.
Scandalul de la Liceul din Nehoiu a răbufnit după mai mulţi părinţi au semnat o plângere comună împotriva profesorului de matematică, fost director al liceului, pe care îl acuză că terorizează şi umileşte elevii, pe care i-ar pune să ia notiţe la oră stând pe burtă, pe podea. Sesizarea a ajuns la Parchetul de pe lângă Judecătoria Pătârlagele, la Direcţia Copilului şi la Ministerul Educaţiei.
Profesorul Corocdel susţine că totul i-a fost înscenat de părinţii unei eleve căreia a refuzat să îi pună o notă mai mare decât merita. De asemenea, o altă parte dintre elevii profesorului Corcodel au creat o pagină de Facebook prin care îşi susţin dascălul.






















































