Simone Tempestini a câştigat Raliul Braşovului

0
Simone Tempestini a câştigat Raliul Braşovului. FOTOautorally

Simone Tempestini (Ford Fiesta R5) a început cu dreptul sezonul 2016, câştigând Tess Rally 45 Pro-X, prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri.

Deşi a condus raliul de la un capăt la celălalt, Campionul Naţional Absolut "en titre" nu a avut o sarcina uşoară la Braşov, Dan Gîrtofan punând constant presiune pe pilotul Napoca Rally Academy. Conform tradiţiei, un rol important în etapă braşoveană a fost jucat de condiţiile meteo, vremea variind pe parcursul zilelor de concurs de la ploaie la soare şi ninsoare.

Dacă la finalul celor 88 km ai primei zile, cei doi concurenţi erau despărţiţi de doar o secundă în clasamentul raliului, Simone a pilotat excelent pe cele două speciale de duminică, fiind mai rapid decât Giri cu 10.6 secunde pe Pârâul Rece şi cu 21.7 secunde pe Poiana. „Am câştigat, cum am făcut-o  şi anul trecut, însă de dată asta a fost mult mai greu. Giri a mers foarte bine în prima zi. Sunt foarte fericit pentru cum a decurs ziua finală“ a declarat Simone Tempestini.

Pe locul al doilea s-a clasat Dan Gîrtofan, iar podiumul a fost completat de Bogdan Marişca.