Un soldat a impuscat regulamentar un civil
0Un militar in termen de la Brigada 1 Mecanizata Bucuresti, aflat in serviciul de garda, a impuscat perfect regulamentar o persoana civila. Incidentul s-a produs marti seara, la ora 23.30, in timp ce
Un militar in termen de la Brigada 1 Mecanizata Bucuresti, aflat in serviciul de garda, a impuscat perfect regulamentar o persoana civila. Incidentul s-a produs marti seara, la ora 23.30, in timp ce soldatul Alexandru Daniel Muzur era santinela la depozitul de carburanti al unitatii. Soldatul a constatat ca un barbat necunoscut - identificat ulterior sub numele de Nicolae Minea - se afla la circa 100 de metri de obiectivul pazit si se apropia. Conform regulamentului, soldatul l-a somat de doua ori pe necunoscut sa se opreasca, dar acesta a inceput sa alerge spre el. La circa 60 de metri distanta, soldatul a tras un foc de avertisment in plan vertical, dar necunoscutul a continuat sa inainteze, astfel ca soldatul a fost nevoit sa traga si a doua oara, de la circa 25 de metri. Glontul l-a lovit pe Nicolae Minea sub genunchi. Ranitul a fost transportat imediat, cu ambulanta unitatii, la Spitalul Militar Central, unde i s-a pus diagnosticul "fractura deschisa prin impuscare peroneu stang". Ulterior, ranitul a fost transferat la Spitalul Floreasca. Evenimentul este cercetat de o comisie condusa de comandantul Brigazii 1. De asemenea, a fost sesizat si Parchetul Militar Bucuresti. Din primele cercetari rezulta ca soldatul a procedat perfect regulamentar, intrucat, atat timp cat se afla in postul de paza, toate persoanele sunt obligate sa execute neconditionat somatiile santinelei. Soldatul a fost deja recompensat cu o permisie: atat pentru calmul demonstrat si pentru aplicarea corecta a regulamentului, cat si pentru precizia focului de arma, care - potrivit unei recomandari militare - este preferabil sa nu ucida inamicul, ci doar sa-l opreasca.























































