Talibanii au inceput sa predea armele la Kandahar

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Confuzie, dezordine si jafuri pe strazile orasului. 10.000 de persoane, ucise in raidurile americane

Talibanii au inceput, vineri, sa predea armele la Kandahar, dupa ce, cu o zi inainte, acceptasera sa capituleze in ultimul lor bastion, a anuntat, ieri, liderul pastun, Hamid Karzai, premierul desemnat al guvernului interimar afgan. Concomitent, un purtator de cuvant al militiilor islamiste a declarat, pentru agentia de presa Afghan Islamic Press (AIP), ca talibanii au inceput sa predea armele la ordinul liderului lor suprem, mollahul Mohammad Omar. "Talibanii au inceput sa depuna armele in fata unei comisii", din care fac parte sefii tribali, ulema -demnitarii religiosi- si comandanti locali, a precizat el. Joi, Karzai si fostul ambasador al talibanilor la Islamabad, Abdul Salam Zaeef, anuntasera, separat, ca liderii talibanilor au acceptat sa depuna armele si sa transfere autoritatea lor liderilor locali. Zaeef a explicat ca talibanii au decis sa transfere autoritatea lor mollahului Naqibullah, fost comandant al mujahedinilor, cu conditia ca Hamid Karzai si fostul guvernator de la Kandahar, Haji Gul Agha, sa inceteze luptele. In cursul serii, insa, Haji Gul Agha, care preluase controlul asupra aeroportului din Kandahar, a declarat ca nu accepta o dispozitie a acordului prin care se prevede ca talibanii sa predea armele in orasul mollahului Naqibullah. De altfel, fostul guvernator intentioneaza sa recupereze postul pe care l-a pierdut in 1994, dupa ce talibanii au preluat controlul asupra Kandaharului. Intre timp, potrivit martorilor oculari, pe strazile orasului Kandahar situatia putea fi descrisa drept "haotica". Bande de combatanti talibani si arabi, membri ai militiilor tribale si raufacatori inarmati jefuiau magazine, precum si depozite ale organizatiilor umanitare internationale. Pietele erau goale si peste tot se puteau auzi impuscaturi. Tot vineri, un lider al militiilor islamiste a afirmat, sub protectia anonimatului, ca, in ultimele doua luni, aproximativ 10.000 de persoane, in majoritatea lor soldati talibani, au murit in urma raidurilor aeriene americane. Mollahul Omar - amenintat cu judecata Liderul religios suprem taliban, mollahul Mohammad Omar, va tredui adus in fata justitiei, daca se dovedeste ca are legaturi cu terorismul, a anuntat, ieri, Hamid Karzai. "Daca exista dovezi impotriva sa, el va trebui judecat", a subliniat Karzai, neprecizand care vor fi repercusiunile, in caz contrar. Pe de alta parte, fostul ambasador taliban in Pakistan, Abdul Salam Zaeef, a afirmat ca nu se pune problema ca mollahul Omar sa fie judecat, deoarece acesta "nu a facut nimic impotriva poporului afgan". El a mai precizat ca una dintre conditiile capitularii Kandaharului a fost asigurarea libertatii mollahului si a altor lideri talibani. De cealalta parte, Pentagonul a anuntat ca respinge "orice aranjament" care ar permite "usurarea situatiei" mollahului Omar sau a lui bin Laden, SUA dorind ca acestia sa fie adusi in fata justitiei. Conform AIP, mollahul Omar a disparut din Kandahar. Ofensiva terestra a infanteriei marine Infanteria marina americana a efectuat, joi, primul sau atac terestru in Afganistan, atac soldat cu sapte morti in randul combatantilor protalibani din apropiere de Kandahar. In randul trupelor americane nu s-au inregistrat victime. Fortele antitalibane castiga teren la Tora Bora Lupte extrem de violente s-au inregistrat, ieri, la Tora Bora, unde fortele antitalibane au cucerit mai multe puncte strategice, in incercarea de a-i anihila pe mercenarii lui bin Laden. Potrivit AIP, trupele antitalibane "avanseaza constant" si beneficiaza de sprijinul aerian intens al aviatiei americane. Desi liderii tribali afgani sustineau, ieri, ca bin Laden se ascunde la Tora Bora, surse din Pentagon au recunoscut ca nu exista inca certitudinea ca teroristul numarul unu al planetei se afla in aceasta parte a Afganistanului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite