Sute de tone de benzina ale Petrotrans - furate prin folosirea unor conducte vechi ale aceleiasi societati

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ieri dupa-amiaza, Brigada Mobila de Jandarmi "Matei Basarab" a intrat in alerta: jaf in conductele de benzina ale Petrotrans. Un efectiv de 60 de jandarmi s-a deplasat urgent in localitatea Varteju,

Ieri dupa-amiaza, Brigada Mobila de Jandarmi "Matei Basarab" a intrat in alerta: jaf in conductele de benzina ale Petrotrans. Un efectiv de 60 de jandarmi s-a deplasat urgent in localitatea Varteju, situata intre comunele ilfovene Magurele si Domnesti. Existau informatii despre un rezervor subteran de benzina care s-ar fi intins pe cativa kilometri buni. Trupele speciale au incercuit zona si la scurt timp a fost descoperita teava. Informatia se confirma pe deplin - 100 de tone de benzina furata, gasite in doua conducte dezafectate. Scenariul era unul clasic. In urma cu 6 ani, societatea Petrotrans a decis sa dezafecteze doua conducte ingropate in pamant care faceau legatura cu magistrala de transport al produselor petroliere. Masura s-a dovedit pana la urma o mina de aur pentru hotii de benzina care au transformat conductele intr-un adevarat depozit subteran, lung de cativa kilometri. A fost intepata conducta-mama, s-a facut artizanal racordul catre cele doua tevi carora li s-au pus dopuri la capete si "afacerea" a fost pusa pe picioare. Cei cativa kilometri de conducta dezafactata erau rezervorul ideal pentru sute de tone de benzina. Cu alte cuvinte, jaf cu "sculele" pagubitului. Curios este insa faptul ca cei de la societatea Petrotrans nu si-au dat pana acum seama ca sunt furati cu regularitate. Colonelul Lucian Pahontu, seful de stat major al Brigazii Mobile de Jandarmi "Matei Basarab" din Capitala, ne-a declarat ca "aceasta este cea mai mare captura a Jandarmeriei in cele 30 de zile de cand am primit ca sarcina depistarea si desfiintarea instalatiilor artizanale de sustragere a produselor petroliere. Vom continua sa asiguram paza acestei zone pe timpul noptii si vom incerca sa stabilim lungimea reala a celor doua conducte dezafectate, precum si locul in care se scurgea combustibilul. In acest fel se vor putea stabili vinovatii". La actiunea din localitatea Varteju a participat si comandantul Jandarmeriei Romane, domnul general de divizie Tudor Cearapin. Conform informatiilor de ultima ora, conductele depistate de jandarmi se pare ca sunt pline in totalitate, ceea ce inseamna de fapt un prejudiciu de cateva sute de tone de carburant.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite