Saddam Hussein este viu, e intr-un loc sigur si citeste zilnic presa... rusa

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sotia lui s-ar afla la Ambasada irakiana din Siria

Cand coalitia americano-britanica va intra in Bagdad, Saddam Hussein va fi departe de acest loc, incercand sa-si salveze pielea. Despre situatia sa circula informatii contradictorii, la care s-a adaugat vineri si cea difuzata de agentia iordaniana de presa Al Bavvaba care, citand surse "avizate", relata ca Saddam ar fi in viata, s-ar ascunde intr-un buncar sigur si ar citit zilnic presa... rusa, pentru a se informa despre situatia de pe front, neavand incredere in obiectivitatea relatarilor mass-media occidentale. Potrivit agentiei de presa respective, cu doua zile inainte de izbucnirea razboiului, el s-ar fi mutat la un centru de comanda special amenajat intr-un loc, de care nici macar ministrii sai nu stiu. Din acel moment, Saddam Hussein nu s-a intalnit, practic, cu nici o persoana din conducerea Irakului si nu a comunicat, prin telefon, cu nici un ministru. Instructiunile sale sunt trimise printr-un curier sub forma de inregistrari audio, video sau chiar depese scrise, dictatorul evitand sa recurga la telefon, pentru a nu fi interceptat de serviciile secrete americane. Surse iordaniene afirma ca doar unul dintre fiii liderului irakian - Qusai - ar sti precis unde se afla in acest moment tatal sau. Postul britanic de televiziune Sky News sustine ca Saddam s-ar fi refugiat la Tikrit, orasul sau natal, pentru ca la Bagdad nu s-ar mai afla in securitate. Citand servicii secrete americane, Sky News spune ca Tikrit, locul de origine al clanului lui, reprezinta o citadela inexpugnabila, unde sunt concentrate cele mai inzestrate forte ale Garzii Republicane, subordonate membrilor familiei dictatorului irakian, si care ar putea sa-l apere, in caz de nevoie. Totusi, solicitat de BBC, ministrul de Externe Naji Sabri a refuzat sa infirme sau sa confirme informatiile serviciilor secrete americane, limitandu-se sa spuna ca nu a fost mandatat sa comenteze "zvonurile si minciunile". In acelasi context, el a asigurat ca liderul de la Bagdad este in viata si detine controlul asupra tarii. "Presedintele este in regula, conducerea irakiana este in regula si guvernul Irakului functioneaza normal", a spus Naji Sabri, refuzand, insa, sa confirme daca cel care a condus reuniunea conducerii irakiene, joi, 3 aprilie, a fost intr-adevar Saddam sau o sosie a sa.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite