Saddam Hussein a trait in ultimele luni intr-o saracie lucie

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* "Gaura de sobolan" in care a fost gasit se afla la mai putin de doi kilometri distanta de unul dintre luxoasele sale palate * La primele interogatorii, fostul dictator a raspuns NU la aproape toate intrebarile, plangand de mila poporului sau "aflat in sclavie" * Desi nu se stie inca in fata carui tribunal va comparea, in mod cert el va fi judecat pentru genocid, crime de razboi si crime impotriva umanitatii * Locul unde este detinut fostul l

"Marele", "atotputernicul", "invingatorul" Saddam, cel care s-a autoproclamat urmas al celebrului Saladin, eliberatorul Ierusalimului, si-a petrecut ultimele clipe de libertate intr-o groapa de doi metri adancime, situata la mai putin de doi kilometri distanta de unul dintre luxoasele sale palate. Reporterii care au vizitat, ieri, ferma din localitatea al-Dawr, din apropiere de Tikrit, unde a fost capturat tiranul, au fost socati de saracia care domnea, in totala contradictie cu binecunoscuta opulenta in care traia Saddam Hussein, alaturi de familia si apropiatii sai. Un dormitor minuscul, o bucatarie improvizata, dar nici o baie - atat avea la dispozitie Saddam atunci cand iesea din gaura sa de sobolan. Iar groapa, camuflata cu caramizi si gunoaie, ar fi putut fi usor asemuita cu un mormant daca n-ar fi fost dotata cu un sistem de ventilatie instalat special. Dimensiunile gaurii nu ii permiteau "razboinicului" Saddam nici macar sa-si schimbe pozitia, decat cel mult din culcat pe spate in culcat pe burta. Imagine socanta nu numai pentru cei care inca mai credeau in liderul lor si chiar mai sperau in revenirea sa la putere, dar chiar si pentru cei carora le era indiferent sau care il urau. Printre acestia din urma se numara probabil si irakianul care a furnizat americanilor pontul ce a permis capturarea fostului dictator. "Informatia cea mai recenta si finala a venit de la un individ capturat, care ne-a dat pista ce a condus la locatia aceea", a declarat, sub conditia anonimatului, un oficial american, fara sa precizeze despre ce irakian este vorba. Acesta nu va primi recompensa de 25 de milioane dolari promisa pentru predarea dictatorului, deoarece "informatiile au fost smulse cu forta", a declarat sursa citata.
"Sunt Saddam si vreau sa negociez"
In momentul descoperirii si prinderii sale de catre trupele americane la Ad Daur, in apropiere de Tikrit, Saddam Hussein a cerut... sa negocieze. Potrivit comandantului Brian Reed, din brigada 1 a Diviziei a 4-a de Infanterie, el ar fi spus: "Sunt Saddam Hussein, sunt presedintele Irakului si vreau sa negociez". "Raspunsul a fost: Presedintele (George W.) Bush va doreste o zi buna", a continuat comandantul Reed. Potrivit unui soldat american, convorbirea de mai sus s-a desfasurat in cursul noptii de sambata spre duminica, dupa ce lui Saddam i s-a facut primul examen medical.
"Sunt trist pentru ca oamenii mei sunt in sclavie"
Informatiile date publicitatii dupa capturarea fostului dictator nu fac decat sa darame mitul lui Saddam, care nici macar nu a fost in stare sa se sinucida, pentru a nu cadea in mainile inamicului sau. "A avut timp suficient s-o faca daca voia sa se sinucida, dar nu a facut-o", a declarat Ahmed Chalabi, membru al Consiliului provizoriu de guvernare de la Bagdad. Saddam a preferat insa sa se predea, oferind poporului irakian si lumii intregi imaginea unui om infrant, care sustine insa - potrivit unui membru al Consiliului provizoriu de guvernare din Irak, Adnan Pachachi - ca este un lider "drept si ferm". "L-am vazut obosit si extenuat, dar nu are remuscari si este acelasi rebel", a declarat Pachachi, unul dintre cei patru lideri actuali ai Irakului, fosti adversari politici ai lui Saddam, care au avut, duminica, o intrevedere de circa 30 de minute cu fostul presedinte, la Aeroportul International din Bagdad, in vederea identificarii celui care a terorizat tara timp de aproape trei decenii. "Era fara regrete si provocator", a spus, la randul sau, Adel Abdel-Mehdi, un lider siit musulman, adaugand ca Saddam nici macar nu si-a cerut scuze. Mai mult, dupa ce in prima faza parea cooperant, fostul dictator si-a revizuit ulterior atitudinea, refuzand sa raspunda la intrebarile puse in cadrul primelor interogatorii. "Sunt trist pentru ca oamenii mei sunt in sclavie", a afirmat Saddam atunci cand a fost intrebat cum se simte. Iar atunci cand i s-a oferit un pahar de apa, tiranul a raspuns: "Daca beau apa, va trebui sa ma duc la toaleta si cum pot eu folosi toaleta cand oamenii mei sunt in sclavie?". La intrebarea daca Irakul avea arme de distrugere in masa inainte de declansarea campaniei militare conduse de Statele Unite, Saddam a raspuns senin: "Nu, bineinteles ca nu". In opinia sa, administratia de la Casa Alba a inventat acest motiv pentru a invada Irakul. Insa cand a fost chestionat de ce nu a permis inspectorilor Natiunilor Unite sa se convinga de acest lucru, fostul presedinte a replicat ca nu dorea ca acestia sa intre in zonele prezidentiale, fara sa explice cauza. Anchetatorii l-au mai intrebat pe Saddam daca stie unde se afla un pilot american dat disparut in timpul primului razboi din Golf, Scott Speicher. "Nu, nu am avut prizonieri de razboi. Nu stiu ce s-a intamplat", a venit prompt raspunsul.
Tribunal irakian sau international pentru dictator?
In aceste conditii, este greu de crezut ca Saddam Hussein va face declaratii utile descoperirii adevarului, decat daca anchetatorii vor folosi metode mai putin ortodoxe. Aceasta idee a fost insa respinsa cu fermitate de secretarul american al Apararii, Donald Rumsfeld, care a precizat ca Saddam "are statutul de prizonier de razboi si va fi tratat in conformitate cu Conventia de la Geneva", adica "in mod uman si profesional". Rumsfeld a adaugat ca tratamentul ce va fi aplicat fostului presedinte irakian va fi discutat "la nivel foarte inalt" intre Statele Unite si aliatii lor. Articolul 13 al Conventiei privind prizonierii de razboi stipuleaza in mod expres ca acestia "trebuie sa fie tratati tot timpul in mod uman", precum si ca trebuie "sa fie protejati permanent, in special contra oricaror acte de violenta sau de intimidare, de insulte sau curiozitatea publicului". Iar potrivit articolului 14, "prizonierii de razboi au dreptul in orice conditii la respectul persoanei si onoarei lor". Cat de "uman si profesional" va fi tratat Saddam ramane de vazut. In mod cert, el va fi judecat de un tribunal, dar nici macar in aceasta privinta nu se stiu inca suficiente detalii. "Acum, fostul dictator se va confrunta cu justitia, pe care a refuzat sa o acorde milioanelor de oameni", a declarat presedintele american George W. Bush in interventia televizata de duminica seara. Casa Alba nu a precizat inca daca Saddam va fi judecat in SUA sau in Irak. Reprezentantii Consiliului provizoriu de guvernare de la Bagdad sustin, pe multiple voci, ca fostul dictator trebuie deferit recent creatului tribunal penal irakian, insarcinat cu judecarea crimelor contra umanitatii comise in timpul regimului de la Bagdad. "Vrem ca Saddam Hussein sa capete ceea ce merita. Cred ca el va fi condamnat de sute de ori la pedeapsa cu moartea in cazul unor judecati drepte, deoarece este vinovat de toate masacrele si crimele din Irak", a spus Amar al-Hakim, membru al Consiliului Suprem pentru Revolutia Islamica din Irak, un partid siit oponent al regimului lui Saddam. "Noi preferam sa fie judecat in Irak", a insistat presedintele Consiliului de guvernare provizorie, Abdel Aziz al-Hakim. "Irakienii sunt capabili sa organizeze un proces conform prevederilor legale, o vom face dupa criteriile Dreptului International, cu respectarea drepturilor omului, adica vom garanta o judecata dreapta", a adaugat el. Ministrul de Externe de la Bagdad, Hoshiyar Zebari, a anuntat chiar ca irakienii vor depune marturie impotriva lui Saddam. "Oamenii vor sta la coada ca sa vorbeasca despre ceea ce a facut el. Are totul. Arme de distrugere in masa - el este cel care stie ce a facut cu ele", a declarat Zebari, adaugand ca Saddam este responsabil pentru moartea a milioane de persoane, pentru declansarea catorva razboaie si pentru utilizarea armelor chimice impotriva irakienilor. Indiferent de tribunalul care il va judeca, Saddam Hussein, care este tinut intr-o locatie secreta din motive de securitate, va fi acuzat de genocid, crime de razboi si crime impotriva umanitatii in timpul celor trei decenii ale regimului dictatorial, de la 14 iulie 1968, data preluarii puterii de catre Partidul Baas, condus de fostul dictator, pana la 1 mai 2003, cand liderul american a declarat incetarea operatiunilor majore de lupta. Printre crimele comise in timpul regimului lui Saddam se numara campania din anii '80 impotriva kurzilor, inclusiv folosirea armelor chimice pentru uciderea a mii de kurzi la Halabjia, suprimarea revoltelor kurde si siite dupa primul razboi din Golf, precum si crimele comise in timpul razboaielor declansate de Irak impotriva Iranului si Kuweitului. Si chiar daca administratia americana din Irak a suprimat pedeapsa capitala, viitorul guvern de la Bagdad, care va fi format dupa alegerile preconizate pentru anul viitor, ar putea reintroduce pedeapsa cu moartea, pentru a razbuna definitiv si irevocabil tot raul comis de Saddam Hussein. Caderea lui Saddam nu inseamna si sfarsitul rezistentei irakiene
Condoleezza Rice: "Ne asteptam ca violentele sa continue. Batalia pentru libertate in Irak nu s-a incheiat"
Saddam era mai preocupat de propria supravietuire, rolul sau in miscarea de gherila fiind redus
Capturarea lui Saddam Hussein reprezinta un puternic sprijin pentru moralul fortelor coalitiei si constituie o puternica lovitura data elementelor baathiste angajate in lupta pentru rezistenta. Aceasta nu inseamna insa ca rezistenta impotriva trupelor de ocupatie va disparea, ci, dimpotriva, este chiar de asteptat ca, cel putin in perioada imediat urmatoare, ea sa se intensifice. Intr-o declaratie pentru canalul de televiziune NBC, Condoleezza Rice, consilierul presedintelui Bush pentru problemele securitatii nationale, a apreciat ca descoperirea locului unde se afla ascuns Saddam si capturarea acestuia nu va duce automat la o scadere a violentei impotriva fortelor de coalitie. "Ne asteptam ca violentele sa continue. Ne asteptam ca cei care in mod clar si-au pierdut privilegiile si care i-au terorizat pe concetatenii lor, sa-si continue actiunile", a afirmat ea, considerand ca "batalia pentru libertate in Irak nu s-a incheiat". Acesta pare a fi, de altminteri, laitmotivul majoritatii comentariilor analistilor politici si militari. "Saddam nu a fost nici liderul spiritual, nici liderul politic al insurgentei, care a provocat pana acum atatea victime in Irak. Oricat de fericiti ar fi domnii Bush si Blair ca urmare a capturarii lui Saddam, razboiul continua", scrie comentatorul cotidianului britanic Times, Robert Fisk, in vreme ce corespondentul diplomatic al aceluiasi ziar, Richard Beeston, este de parere ca rezistenta ar putea chiar spori. Intr-adevar, in adapostul subteran unde a fost descoperit fostul dictator nu au fost gasite nici un fel de echipamente de comunicatii, harti sau alte dovezi, legate de existenta acolo a unui posibil centru de comanda si coordonare a gherilelor. Autoritatile coalitiei au apreciat ca, in contextul in care a fost capturat, se poate afirma ca Saddam nu dirija lupta de rezistenta sau atentatele, ci era preocupat mai degraba de supravietuirea proprie, inclusiv pentru a pastra "simbolul" fostei conduceri irakiene. In opinia vicepresedintelui Comitetului senatorial american pentru contrainformatii, Jay Rockefeller, a devenit clar ca Saddam avea un control si o influenta extrem de redusa asupra insurgentilor, ceea ce duce la concluzia ca rebelii care actioneaza in Irak nu lupta pentru fostul presedinte, ci "impotriva Statelor Unite". Din cine sunt alcatuite fortele de rezistenta? BBC reaminteste, in acest sens, ca una din ultimele actiuni ale lui Saddam cat timp s-a aflat la putere a fost sa goleasca inchisorile. Multi criminali si-au reluat astfel activitatea, ei formand o parte din fortele de gherila. Pe de alta parte, persoanele asociate cu fostul regim, inclusiv ofiterii si soldatii care au fost scosi din cadrele armatei, sunt din ce in ce mai nemultumiti. In fine, un numar de luptatori din tarile islamice vecine sau mai indepartate au trecut in Irak pentru a purta un "jihad", razboi sfant, personal. Un pericol deosebit de mare pentru fortele coalitiei il reprezinta comunitatea siita din sudul Irakului, care alcatuieste, de altfel, majoritatea populatiei irakiene. Conducatorii religiosi ai comunitatii au sperat intr-un aranjament convenabil cu autoritatile americane, dar par a fi dezamagite de rezultatele de pana acum. Daca adversitatea comunitatii siite se va accentua, avalansa de acte de violenta care ar urma ar face sa paleasca tot ce s-a inregistrat pana acum, estimeaza BBC. In acelasi sens, International Herald Tribune atrage, de asemenea, atentia ca un numar important de islamisti radicali s-au alaturat fortelor de gherila, scopul lor fiind combaterea Occidentului. Or, acesti oameni nu sunt deloc dispusi sa paraseasca lupta, ci dimpotriva. Corespondentii occidentali de la fata locului atrag atentia ca manifestarile de bucurie la auzul caderii lui Saddam ale populatiei irakiene, asupra carora au insistat posturile de televiziune, au fost de fapt sporadice, la ele participand un numar redus de oameni, in special copii. Mai mult, s-au putut inregistra si manifestari deschise in sprijinul fostului dictator. La Tikrit, cel putin 300 de studenti au manifestat, luni dimineata, pe strazile orasului pentru a denunta arestarea lui Saddam si a cere eliberarea acestuia. Protestatarii scandau lozinci favorabile fostului presedinte, de genul: "Te vom apara cu sangele nostru, si cu sufletul nostru", si "Intreg Irakul canta gloria lui Saddam Hussein". Multi dintre manifestanti arborau portretele dictatorului, fortele politiei irakiene si militarii americani fiind nevoiti sa intervina pentru a-i dispersa. In fine, analistii reamintesc ca celalalt mare inamic al SUA, Ossama bin Laden, ramane in continuare in libertate. O caricatura publicata in Times reia imaginea binecunoscuta a doctorului care examineaza, cu ajutorul unui instrument luminos, cavitatea bucala a lui Saddam, pe manerul acestui instrument putandu-se citi cuvintele "cautarea lui Bin Laden continua". Din motive de securitate,
Locul unde se afla dictatorul nu poate fi divulgat
Locul unde este tinut in captivitate fostul dictator irakian, Saddam Hussein, ramane secret din motive de securitate, a anuntat, luni, capitanul Bruce Frame de la Comandamentul militar american din Florida. Comandantul trupelor americane din Irak, general-locotenentul Ricardo Sanchez, a anuntat la randul sau, pentru postul de televiziune CNN, ca "(Saddam Hussein) este detinut intr-un loc secret" si ca "au fost luate toate masurile necesare pentru ca starea sanatatii prizonierului sa fie buna. (...) Il tinem in siguranta pentru a ne asigura ca vom obtine de la el informatiile necesare pentru a ne continua misiunea care ne-a fost incredintata aici. (...) Comandantul american a mai precizat ca Saddam Hussein este tratat in conformitate cu prevederile Conventiei de la Geneva privind prizonierii de razboi, dar a adaugat ca statutul actual al fostului dictator irakian nu a fost inca determinat. Informatiile despre locul unde este detinut fostul dictator de la Bagdad sunt confuze. Astfel, postul de televiziune CNN a transmis informatia ca Saddam ar fi fost transportat la o baza americana din Qatar, iar un membru al Consiliului guvernamental de tranzitie din Irak, Muwafaq al-Rubayie, a declarat pentru postul de televiziune Al Arabiya, din Dubai, ca prizonierul se afla in continuare pe teritoriul irakian.
Manifestatie pro-Saddam, la Tikrit
Cel putin 300 de studenti au manifestat, luni dimineata, la Tikrit (orasul natal al fostului lider de la Bagdad), pentru a denunta arestarea lui Saddam Hussein si a cere eliberarea acestuia. Protestatarii au scandat lozinci favorabile fostului presedinte irakian, dintre care agentia de presa franceza mentioneaza: "Te vom apara cu sangele nostru, cu sufletul nostru" si "Intreg Irakul canta gloria lui Saddam Hussein". Mai multi manifestanti, cu lacrimi in ochi, au arborat portrete ale lui Saddam Hussein, capturat de armata americana in cursul noptii de sambata spre duminica. Forte ale politiei irakiene si militari americani au intervenit pentru a-i dispersa pe manifestanti, unii dintre studenti fiind molestati si arestati.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite