Regiile si companiile nationale vor negocia cu datornicii stergerea penalitatilor si reesalonarea datoriilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"In sedinta de azi, Executivul va adopta un act normativ prin care furnizorii de utilitati - regii, companii sau societati comerciale de stat - sunt abilitati sa negocieze cu agentii economici

"In sedinta de azi, Executivul va adopta un act normativ prin care furnizorii de utilitati - regii, companii sau societati comerciale de stat - sunt abilitati sa negocieze cu agentii economici stergerea penalitatilor de intarziere si reesalonarea datoriilor, cu conditia achitarii la zi a serviciilor furnizate", a anuntat, luni, premierul Adrian Nastase, dupa vizita efectuata la IMGB, mai exact la SC General Turbo SA din Bucuresti. "Consideram ca, in acest fel, vor fi corectate si anumite inechitati aparute prin calcularea exagerata de catre furnizori a penalitatilor, in unele cazuri", a spus Adrian Nastase. Furnizorii din domeniul energetic au de recuperat de la consumatori - agenti economici si populatie - plati restante insumand aproximativ 36.000 miliarde lei, din care Electrica are de incasat 14.000 miliarde lei, Distrigaz 13.000 miliarde lei si Termoelectrica 9.000 miliarde lei. Nastase a precizat ca, pentru a inlatura subiectivismul din stergerea penalitatilor si reesalonarea datoriilor, Ministerul Finantelor Publice si Ministerul Industriilor vor stabili criterii obiective pe baza carora sa fie purtate negocierile privind acordarea acestor facilitati. Masura privind diminuarea acestor arierate comerciale vine dupa ce Executivul a adoptat, recent, un alt act normativ - Ordonanta nr. 40, care prevede stergerea unor penalitati si reesalonarea unor datorii provenind din restante fata de bugetul statului, adica asa-zisele arierate bugetare.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite